Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Co je potravinová intolerance?

POTRAVINOVÁ INTOLERANCE

Chronická únava, bolesti hlavy, špatný spánek, únava, nadváha s obtížným hubnutím a zadržováním vody, zažívací obtíže s nepravidelnou stolicí, kožní problémy, bolesti kloubů nebo častá nemocnost mohou mít jednoduché vysvětlení, a to v potravinové intoleranci!


Mnoho z těchto obtíží a onemocnění může být vysvětlena dlouhodobou intolerancí (nesnášenlivostí) na některou z potravin (mléko, ořechy, lepek…atd.). Podle statistik je například v USA až kolem 80 milionů lidí, kteří mají zdravotní komplikace díky potravinové intoleranci. Pozor nikoli alergii! Díky tomu lze dietou s vyloučením problematických potravin v mnoha případech výrazně zlepšit zdravotní stav.

ALERGIE VERSUS INTOLERANCE

Zatímco alergie na potraviny jsou dobře známy již mnoho let, potravinová intolerance se dostává do popředí až v posledních letech. Je to umožněno především rozvojem laboratorní diagnostiky, umožňující určení konkrétních potravin, vyvolávajících imunitní reakci. A tak nyní můžeme pomocí moderního laboratorního testu zjistit, že člověk léta trpící migrénami či chronickou únavou, má pozitivní výsledek na několik potravin, např. kravské mléko či lepek. Po úpravě stravování a vyloučení takto zjištěných potravin, problémy během několika týdnů odezní.

Nejprve si musíme vysvětlit jaký je rozdíl mezi alergií a intolerancí. Alergie je známý a dobře prostudovaný mechanismus klasické imunitní reakce, kdy je potravinový alergen schopen vyvolat alergickou reakci. Ta může mít různé projevy: otoky, průjem, vyrážku, ekzém či astmatický záchvat – tedy onemocnění s klasickým klinickým obrazem alergie. Alergie je složitá reakce, imunologicky zprostředkovaná imunoglobuliny třídy E (IgE) proti specifickým bílkovinám potravin. Detekce potravinové alergie v laboratoři je realizována právě stanovením hladiny specifických IgE potravin v krvi. 

Potravinovou intoleranci vyvolávají části potravin, které jsou obvykle bílkovinné povahy, nejčastěji glykoproteiny, které jsou navíc odolné vůči přípravě (zpracování teplem) a dokonce i vůči trávení v zažívacím traktu. Tyto IgG protilátky mají stejnou povahu jako ty, které vznikají proti proteinům mikroorganismů, a které tvoří podstatu získané imunity. Pokud dojde působením potravy ke zvýšené tvorbě IgG, pak se tyto protilátky mohou vázat a ukládat v našem organismu čímž vzniká zánět s nepříjemnými projevy jako jsou bolesti hlavy, nadýmání, ekzémy a vyrážky apod.


NEJČASTĚJŠÍ POTRAVINY VYVOLÁVAJÍCÍ INTOLERACI 

KRAVSKÉ MLÉKO

Mezi skutečně nejčastější potraviny, které způsobují alergie a intolerance patří kravské mléko, kdy jeho konzumace může být provázena třemi zcela odlišnými zdravotními komplikacemi:


  • Alergie na bílkoviny kravského mléka
  • Intolerance laktózy při deficitu laktázy
  • Potravinová intolerance bílkovin kravského mléka 

Pomineme důvody alergické reakce na bílkoviny kravského mléka, které se projevují nejčastěji již v dětství a zkusíme si přiblížit důvody intolerance.
 
Deficit laktázy

Intolerance na laktózu (mléčný cukr) je způsoben genetickým nedostatkem střevní laktázy, enzymu, který ve střevě štěpí právě mléčný cukr (laktózu). Výskyt nesnášenlivosti laktózy je skutečně vysoký a vede po konzumaci mléka většinou k průjmům, bolestem břicha a nadýmání. Obtíže jsou vždy horší po vypití čerstvého mléka a méně výrazné jsou po konzumaci výrobků, kde je většina mléčného cukru již zkvašena, jako jsou jogurty, zákysy apod. Pomoc je v takovém případě jednoduchá, a to dieta s vyloučením nebo částečným omezením mléka a mléčných výrobků.


Potravinová intolerance bílkovin kravského mléka

Máte dlouhodobě bolesti hlavy nebo nepříjemné zažívací obtíže a žádná léčba vám nepomáhá? Pak probléme může být opět intolerance. Bílkoviny kravského mléka (nejčastěji pak kasein) patří k nejvýznamnějším příčinám potravinové intolerance. Udělejte si test a pokud výsledky testu prokážou tvorbu protilátek proti kravskému mléku, je vhodné jej vyloučit z jídelníčku úplně nebo alespoň zásadně snížit jeho spotřebu.


Mléko je sice významným zdrojem živin – bílkovin, cukrů i tuku, vápníku a v tuku rozpustných vitaminů, ale přesto může být nahrazeno jinými potravinami. Zde jsou příklady alternativ kravského mléka: rýžové mléko, ovesné mléko, kokosové mléko, mandlové mléko atd.


INTOLERANCE NA LEPEK

Celiakie je v poslední době termín se kterým se setkáváte v mnoha časopisech a článcích. Jedná se o onemocnění s chronickým zánětem trávicího traktu a dopadem na celý organismus, Jak jsme zmínili, tak ačkoli je to tématem mnoha článků a publikací, tak toto onemocnění postihuje pouze 1 promile populace. Příčinou tohoto geneticky podmíněného onemocnění je intolerance na lepek (gluten), který se nachází hlavně v pšenici, žitu a ječmeni.


Pokud vám tedy výsledky testu prokázaly pozitivní reakce na lepek případně pšenici, doporučuje se zásadně snížit spotřebu v potravě, nejlépe zcela vyloučit. Pozor z pšeničné mouky se nepeče jenom chléb, rohlíky a sladké pečivo, ale pšenice a pšeničná mouka se skrývá v mnoha dalších výrobcích!

A jak nahradit potraviny bez pšenice a lepku?


  • Chléb – v dnešní době by již neměl být problém koupit 100% žitný chléb (neobsahuje pšenici, ale lepek ano), kukuřičný chléb nebo případně rýžové, kukuřičné či ovesné placky.
  • Těstoviny – zcela běžně jsou dostupné rýžové nebo kukuřičné těstoviny.
  • Snídaňové cereálie a kaše - opět zcela běžně existují ve variantě ovesné, jáhlové, rýžové, pohankové či kukuřičné


Za tým Žij-zdravě.cz

 

Mgr. Daniela Šupková


Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Lukáš Moronga (23.11.2017 22:18) Dobrý den, je možnost si někde udělat test na potravinovou intolerancí?

└► Výživový poradce Radim Šupka odpovídá:

Dobrý den, základní test si můžete udělat klidně v pohodlí domova. stačí využít sadu Foof Detective - http://food-detective.cz/

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám