Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Stévie - sladidlo indiánů. Pomůže vám při dietě?


Stévie - sladidlo indiánů. Pomůže vám při dietě?
Poslední dobou se začínáme velmi často setkávat na nápojích nebo dokonce i pivu s pro mnohé novým sladidlem Stévií. Proto Vám dnes zkusíme, toto přírodní sladilo představit blíže a vysvětlit pro koho je Stévie vhodná.

Co je to tedy Stevie (Stevia)?
Stevia je rostlina (bylina) pocházející z Paraquaye a Brazílie. Listy stévie po staletí používaly v různých kulturách Jižní Ameriky, jako sladilo. Listy jsou bez kalorií a chuťově můžou být až 300x sladší než cukr. Chuť Stévie však není zcela totožná s cukrem, lze v ní cítit trochu kovové nebo lékořicové pachuti. Z toho důvodu se také kombinuje s jinými sladidly.

Je Stevia jako sladilo bezpečná?
To je poněkud složitější otázka a je potřeba se zamyslet v jaké formě ji budete konzumovat. Stévie je dnes dostupná v mnoha různých formách, od tekutého extraktu až po bílý prášek nahrazující cukr. A to je právě poněkud problém  protože stejně jako mnoho jiných dobrých věcí vzal potravinářský průmysl stévii útokem a začal ji zpracovávat a dodávat kam se dá po tunách. Výsledkem je, že ji od své původní formy nerozeznáme. Jeden příklad za všechny – Coca Cola zpracovává Stevii ve 42 krocích, než vznikne výsledný extrakt je tzv. rebaudioside (REB-A), ten se ještě smíchá s dalšími přípravky a výsledným produktem se následně zaplaví trh. Marketing nám vysvětlí, že si kupujeme zcela přirozený, zdravý přírodní produkt, ale jak sami vidíte, není to tak!

Může mít Stévie pozitivní dopad na naše zdraví?
Stévii užívali Jihoameričané i jako lék. Měla by zlepšovat trávení, bojovat proti únavě a touze po alkoholu a tabáku. Žvýkání listů rostliny má pozitivní vliv na chrup a může pomoci se zápachem z úst nebo paradontózou. Na základě posledních studií steviol-glykosidy snižují glykémii, hladinu cholesterolu v krvi, zlepšují regeneraci buněk. Mají též protizánětlivé a diuretické účinky, slouží tedy jako prevence vzniku vředů v trávicím traktu. Významným účinkem je i vliv na snížení krevního tlaku.

Pomáhá stevia při hubnutí?
Vzhledem k tomu, že Stévie nemá prakticky žádné kalorie, její konzumací nezatížíte svůj kalorický příjem jako třeba cukrem. Pokud konzumujete hodně cukru, může být stévie určitým pomocníkem při snaze omezit jeho příjem.

Závěr – Stévii doporučuji, ale pouze v přírodní formě!
V první řadě je potřeba si uvědomit v jaké formě Stévii používáte. Jedinou formu, kterou Vám mohu doporučit je čistá přírodní forma - sušené části rostliny, které mají mimo sladkou chuť i antimikrobiální a antioxidační účinky a obsahují celou řadu důležitých minerálních látek! Nic vám přece nebrání v tom, abyste si stévii koupili v zahradnictví či květinářství :-) Několik čerstvých lístků si můžete přidat do čaje na oslazení. Další využití záleží hlavně na vaší chuti a fantazii.
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Maltitol (17.02.2015 19:50) Dobrý den. Stévie má pachuť, tak jen chci přidat možnost slazení - dá se sladit také maltitolem http://www.maltitol.cz který má nízký glykemický index, poměrně málo kalorií a také o polovinu méně sacahridů než bílý cukr.

└► Výživový poradce Daniela Šupková odpovídá:

Dobrý den, stévie má pachuť u většiny komerčních výrobků. Dá se ale najít produkt (např. od Stévíka (Ing.Veleba), kde je výrobek velmi chutný a ve velmi použitelném dávkovači (kdy jedna kapka sladí jako jeden gram cukru), takže se Vám nestane, že množství přeženete a bude Vám zůstávat v ústech ona pachuť.
Jinak maltitol je celkem v pořádku (jen v nadměrném množství může způsobit střební potíže), a ve strovnání se stévii obsahuje na 100g výrobku je 240 kcal.
Daniela Šupková

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám