Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

10 důvodů proč se Vám nedaří zhubnout

10 DŮVODŮ PROČ SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT

Snažíte se zhubnout a kila stále ne a ne dolů? Nebo se Vám naopak podařilo hned na začátku vaší redukce shodit nějaké to kilo, ale posléze se hubnutí zcela zastavilo a vy pomalu ztrácíte motivaci? Zkusíme zde nastínit některé z hlavních důvodů, proč tomu tam může být.

MOŽNÁ HUBNETE A NEVÍTE O TOM

Mnoho žen hodnotí hubnutí pouze podle toho, zda se jim mění jejich váha. Nejlépe se váží několikrát denně. Je však zcela běžné, že tělesná hmotnost má tendenci kolísat, podle aktuální hladiny hormonů a toho kolik vody zrovna zadržujete. Například v období menstruace zadržuje žena obvykle mnohem více vody, což se na váze samozřejmě musí projevit. Také při zvýšené tělesné aktivitě může dojít ke ztrátě tuku, ale naopak také k nabrání svalové hmoty, proto se úbytek tuku na váze neprojeví. Nevažte se každý den, ale jen 1x za 2 týdny a to nejlépe v kombinaci s měřením svých obvodů (pas a boky). Nebo je také možné využít analýzu složení těla, která vám řekne zcela přesně, jak jste na tom.

NESLEDUJETE, KOLIK TOHO JÍTE

Ačkoli se to mnohdy jeví jako maličkost, tak i naše podvědomí je pro hubnutí nesmírně důležité. Mnozí lidé ve skutečnosti vůbec nemají ponětí, kolik toho ve skutečnosti snědli. Můžeme jednoznačně potvrdit, že sledování množství stravy pomáhá při hubnutí. Lidé, kteří používají jídelníčky, deníky nebo si dělají krabičky předem, aby věděli co sní, hubnou mnohem více, než lidé, kteří se řídí pouze pocitem.

NEJÍTE DOSTATEK BÍLKOVIN

Bílkoviny jsou nejdůležitější makro živinou při hubnutí. Bílkoviny zvyšují Váš metabolismus o 25-30%! Studie také ukazují, že lidé, kteří jedí na snídaní více bílkovin, jsou méně hladoví a nemají takové chutě během dne. Vyšší příjem bílkovin pomáhá i proti zpomalení metabolismu, což je běžný nežádoucí účinek hubnutí.

NESPORTUJE (NEHÝBETE) SE DOSTATEČNĚ


Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete (musíte) udělat, když chcete zhubnout, je pohyb! Pohyb pomáhá zrychlovat metabolismus a udržuje vaši aktivní svalovou hmotu, která je pro hubnutí zcela zásadní. Také je velmi účinný při spalování břišního tuku, především toho zdravotně nebezpečného tzv. viscerálního tuku, který se tvoří kolem orgánů a poté způsobuje mnoho onemocnění.

SPÍTE DOBŘE?

Stres a nedostatek spánku, je pro hubnutí, fyzické a duševní zdraví velmi důležitý aspekt. Nekvalitní spánek nebo i pozdní usínání je pro nadváhu velmi rizikový faktor. Dospělí a děti s poruchami spánku, mají o 55% respektive 89% větší riziko, že se stanou obézní. Vše souvisí s růstovým hormonem. Takže jestli chcete být zdraví a hubení, choďte spát včas.

PIJETE ALKOHOL

Máte rádi večerní popíjení alkoholu s partnerem nebo kamarády? Pak je dobře vědět, že kalorická hodnota alkoholu je velmi vysoká (7 kalorií na gram)! V porovnání se sacharidy je to skoro dvojnásobek (4 kalorie na gram). Nehledě na to, že alkohol vám zvýší glykemický index, takže budete mít hlad a díky vyšší hladině alkoholu, bude vaše vůle odolat mnohem menší.

JÍTE NEDBALE – NESOUSTŘEDÍTE SE NA JÍDLO

Technika tzv. „vědomého stravování“ může být velkým pomocníkem při hubnutí. Chcete-li zhubnout, tak si zkuste vždy na jídlo udělat čas. Jíst bez zbytečného rozptylování. Vychutnávejte si každé sousto a vnímejte, co a kolik toho jíte, tak aby to stihl zaznamenat váš mozek i žaludek. Možná budete velmi překvapeni, kolik toho sníte v porovnání s množstvím jídla, které jíte často ve spěchu a při práci.

HLADOVĚLI JSTE PŘÍLIŠ DLOUHO

Dlouhodobé držení diet a hladovění, vždy velmi zpomaluje váš metabolismus. Dlouhodobá dieta a snížení energetického příjmu, totiž vede často ke ztrátě aktivní svalové hmoty a zpomalení metabolismu. Čím déle jste diety drželi, tím déle mnohdy trvá metabolismus rozhýbat zpět. Ale dobrou zprávou je, že všechno jde, když se chce, ale stojí to větší úsilí!

NEMÁTE REALISTICKÉ OČEKÁVÁNÍ

Váhový úbytek je obecně mnohem pomalejší proces, než si většina lidí představuje. I když je často možné zhubnout na počátku více kilogramů, tak udržet si podobné tempo dlouhodobě je již větší problém. Dalším velkým problémem je také to, že mnoho lidí má zcela nerealistická očekávání toho, co je dosažitelné se zdravou stravou a cvičením. Pravdou je, že ne každý z nás může vypadat jako modelka (stejně většinou upravená pomocí Photoshopu). Proto je velmi dobré najít rovnováhu mezi vaším úsilím, které věnujete hubnutí a tím zda jste spokojeni či nikoli. Naučte se přijmout své tělo (svůj somatotyp) a mít se rádi.

DRŽÍTE DIETU

Žádné "zaručené diety" nikdy nebudou v dlouhodobém horizontu fungovat. Naopak, jestli něco většina studií potvrzuje, tak to, že lidé, kteří drží diety, mají v dlouhodobém horizontu vyšší váhu, než před dietou! Zaměřte se proto na skutečnou dlouhodobou změnu vašeho životního stylu, to je jediné správné řešení.

 

Našli jste v uvedených bodech váš problém nebo ne? V každém případě nezapomeňte na to, že hubnutí je skutečně složitější proces, než se zdá a občas stojí za to se poradit s odborníkem, než se dlouhodobě trápit hlady.

 

Za tým Žij-zdravě.cz

 

Mgr. Daniela Šupková

výživový poradce & osobní trenér

 

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám