Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

10 zásadních výživových omylů

10 zásadních výživových omylů

Internet je v mnoha ohledech všemocný a je možné na něm najít mnoho informací o výživě a hubnutí. Dnes se pokusíme Vám některé z těchto „zaručených“ informací, se kterými se u našich klientů setkáváme nejčastěji, vyvrátit.

1. NÍZKOTUČNÉ POTRAVINY JSOU VHODNÉ PRO HUBNUTÍ

Tuk je nositelem chuti, takže si při konzumaci nízkotučných potravin moc nepochutnáte. Ale při konzumaci nízkotučných potravin se také automaticky zvyšuje příjem sacharidů, protože tuky jsou nahrazeny ve většině případů škroby, cukry nebo dalšími aditivy jako jsou umělá dochucovadla a barviva. U nízkotučných výrobků jsou tedy zdravé přírodní tuky nahrazeny látkami, které pro nás nejsou vhodné. Je také důležité vědět, že tuk je jednou ze tří nezbytných látek pro náš organismus a výrazný pokles jakékoli těchto látek způsobí poruchu přeměny látek, takzvanou nerovnováhu živin. Nebojte se tedy tuků!

2. NASYCENÉ TUKY JSOU ŠPATNÉ

Velmi často jste v minulosti slyšeli a bohužel také stále slýcháte, že epidemie srdečních onemocnění je způsobena velkou konzumací nasycených tuků (máslo, sádlo…). Proto se do našich jídelníčků dostaly margaríny a rostlinné tuky. Opět však již bylo publikováno mnoho studií, které dokazují, že rozumná konzumace nasycených tuků nezvyšuje riziko srdečních onemocnění a není tedy důvod vynechávat například máslo nebo kokosový olej z našich jídelníčků.

3. VEJCE NEJSOU ZDRAVÉ

Asi i vy jste se setkali s informací, že vejce nejsou zdravá, protože obsahují velké množství cholesterolu, který zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Poslední studie však jasně dokazují, že vejce nezvyšují hladinu LDL cholesterolu (toho špatného) v krvi, ale naopak spíše podporují zvýšení "dobrého" HDL cholesterolu a nejsou spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění srdce. Vejce nezpůsobují onemocnění srdce a patří mezi potraviny s vysokou výživovou hodnotou, obzvláště co se týká obsahu kvalitních bílkovin.

4. PĚČIVO A OBILNINY JSOU ZÁKLADEM JÍDELNÍČKU

Asi většina z nás vyrostla na jídelníčku, jehož základem bylo vždy pečivo (kdo nesnídal chléb s marmeládou a neměl k svačině chléb se sýrem atd.). Je však potřeba říci, že nejčastěji používaná obilovina (pšenice) je poměrně chudá na obsah živin ve srovnání například se zeleninou, Obsahuje velké množství proteinu (lepek), který může způsobovat větší či menší problémy s trávením. A dalším zásadním problémem vysoký glykemický index potravin z bílé mouky (těstoviny, pečivo, sledké pečivo…). Osobně Vám tedy konzumaci pečiva většího množství obilovin nedoporučuji.

5. TUČNÉ POTRAVINY ZPŮSOBUJÍ TO, ŽE JSTE TLUSTÍ

Je to pro většinu s nás obecná pravda: „pokud budete jíst tučné potraviny, tak budte tlustí“. Není to ale tak jednoduché, jak to vypadá. Tuk má skutečně mnohem více kalorií (1g=9kcal) než sacharidy nebo bílkoviny (1g = 4 kcal), ale neznamená to automaticky, že strava s vysokým obsahem tuku způsobí obezitu. Mnohem více bude záležet na dalších okolnostech a tomu co budete konzumovat s tuky. Protože strava s vysokým obsahem tuku, bílkovin a nízkým obsahem sacharidů má za následek také větší využití tuků.

6. JÍST VELKÉ MNOŽSTVÍ BÍLKOVIN JE RIZIKOVÉ PRO VAŠE KOSTI A LEDVINY

Je skutečně pravda, že konzumace bílkovin v krátkodobém horizontu zvyšuje vylučování vápníku - odvápnění kostí, ale dlouhodobé studie naopak ukazují opačný účinek. Z dlouhodobého hlediska tedy bílkoviny podporují zdravotní stav kostí a snižují tak riziko zlomenin. Kromě toho studie nepotvrzují ani domněnku, že by vysoký příjem bílkovin způsobil u zdravých lidí onemocnění ledvin. Ve skutečnosti patří mezi dva z hlavní rizikové faktory pro selhání ledvin - diabetes a vysoký krevní tlak, který konzumace vyššího obsahu bílkovin ve stravě spíše zlepšuje.

7. POUŽÍVEJTE POUZE ROSTLINÉ OLEJE

Polynenasycené tuky jsou považovány za zdravé, protože některé studie ukazují, že snižují riziko srdečních onemocnění. Avšak mnohem důležitější je obsah a poměr esenciálních mastných kyselin, které znáte jako Omega-3 a omega-6. Největším zdrojem Omega-6 v moderní stravě jsou rostlinné oleje. Naopak máme velký nedostatek Omega-3 mastných kyselin, které jsou protizánětlivé a snižují riziko mnoha onemocnění souvisejících se zánětem. Pro naše zdraví je skutečně potřebné přijímat omega-6 a omega-3 mastné kyseliny v určitém poměru. Pokud je poměr ve prospěch omega-6, tak jak je tomu u většiny populace, příliš vysoký, může to způsobit zdravotní problémy.

8. NÍZKOSACHARIDOVÉ DIETY JSOU NEBEZPEČNÉ

Na rozdíl od mnoha médií můžeme z našich zkušeností jednoznačně jídelníček se sníženým příjmem sacharidů doporučit. A za pravdu nám dává také mnoho kontrolovaných studií, které dokazují že, takovýto jídelníček pomáhá ke snížení tělesného tuku více než nízkokalorické a nízkotučné diety. Významně přispívá ke snížení krevního tlaku. Snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje HDL (hodný) cholesterol. Jednoduše řečeno snížený příjem sacharidů je tak zdravější, jednodušší a efektivnější způsob, jak zhubnout.

9. CUKR NENÍ VHODNÝ, PROTOŽE OBSAHUJE POUZE „PRÁZDNÉ KALORIE"

Cukr má skutečně hodně kalorií bez základních živin, ale mnohem důležitější je jeho složení. Cukr (sacharóza) se skládá ze dvou složek - glukózy a frukózy. A právě vysoký příjem fruktózy v našem jídelníčku ovlivňuje metabolismus způsobem, který způsobuje metabolické poruchy a zvýšenou tvorbu tuku – více zde: http://www.zij-zdrave.cz/blog-o-vyzive-a-hubnuti/obezita-a-zradna-fruktoza. V případě příjmu cukru, tedy v žádném případě nejde pouze o příjem prázdných kalorií, ale zvýšený příjem cukru může způsobit zmatek v našem metabolismu.

10. MÁTE DLAŠÍ TIP…?

Bezpochyby jsme zde uvedli jen několik příkladů. Máte-li nějaký další tip, napište nám jej do komentáře a my jej zařadíme do některého z dalších článků.

 


zdroj: Authority Nutrition.com

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

KaSv (11.11.2014 12:12) 10. Dieta, resp. redukční režim = hladovění, nutriční strádání
11. "Zdravé" potraviny nejsou chutné, dlouhodobě to není poživatelné
:-)

└► Výživový poradce Daniela Šupková odpovídá:

Dobrý den, Karle :-)
ad 10: Naprostý souslas!! Dieta není životní směr a je potřeba najít si svůj styl zdravého stravování, který Vám bude vyhovovat a bude se Vám odvděčovat pocitem pohody, sytosti, síly na tréninku a energie v životě.
ad 11: "zdravá" potravina je pro každého jiná. Nehažte vše do jednoho pytle. To co chutná Vám, nemusí chutnat jiným a opačně.
Doufám, že Vy jste našel ty potraviny, které jsou Vám prospěšné a které Vám chutnají :-)
Daniela

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám