Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

5 způsobů jak jednoduše zhubnout

5 ZPŮSOBŮ JAK JEDNODUŠE ZHUBNOUT 

Jak zhubnout?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že podkožní tuk není ani tak zdravotní problém, jako problém estetický. Zdravotní problémy nám způsobuje především tuk v oblasti břicha tzv. viscerální (útrobní). I když nejste obézní, tak to neznamená, že nemáte vysokou hodnotu tohoto zdravotně nebezpečného tuku. Zkusme si tedy nyní vysvětlit několik skutečně jednoduchých způsobů, které Vám pomohou snížit tento viscerální (útrobní) tuk. 

1. OMEZTE CUKR A VEŠKERÉ SLAZENÉ NÁPOJE 

Mnoho vědeckých studií již potvrdilo, že cukr a především slazené nápoje mají neblahý vliv na naše zdraví. Klasický cukr jak ho znáte, se skládá z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy, ale mnohem horší variantou je vysoko fruktózové sladidlo „glukózo-fruktózový sirup“. Toto průmyslově vyráběné sladidlo, se vyrábí nejčastěji z kukuřičného škrobu a najdeme jej limonádách, sušenkách, pečivu, šunce, uzeném mase, snídaňových cereáliích, ovocných jogurtech atd. Je to totiž levná náhrada cukru – má 2,5x vyšší sladivost a jeho výroba je mnohem levnější. A to je hlavní problém, protože při vyšších dávkách se fruktóza ukládá jako tuk! A to zejména v oblasti břicha jako zmíněný viscerální (útrobní) tuk, který stojí za rozvojem mnoha nemocí metabolického syndromu.

Mějte však na paměti, že nic z toho se nevztahuje na celé ovoce, které je zdravé, protože obsahuje dostatek vlákniny, která zmírňuje negativní dopady fruktózy. Množství fruktózy získané z ovoce je zanedbatelné ve srovnání s tím, co přijímáme ze sladkostí a slazených nápojů!  

2. ZVYŠTE PŘÍJEM BÍLKOVIN

Bílkoviny jsou nejdůležitějším makronutrientem pokud se jedná o hubnutí. Bylo totiž prokázáno, že snižují naše chutě až o 60% a zvyšují činnost metabolismu. Pokud jde tedy o hubnutí, tak zvýšený příjem bílkovin je jednou z efektivních změn, která Vám může ve Vaší snaze pomoci. A nejen, že Vám to pomůže zhubnout, ale také Vám pomůže vyhnout se tzv. „jojo efektu“, který je spojen s většinou diet. Existují také studie, potvrzující, že množství a kvalita přijatých bílkovin je nepřímo úměrná viscerálnímu tuku. Jednoduše řečeno, lidé, kteří jedli více kvalitních bílkovin (luštěniny, maso, vejce) měli mnohem méně břišní tuku. Tyto studie doporučují příjem bílkovin na hranici 25-30% denního energetického příjmu.

3. OMEZTE SACHARIDY ZE SVÉHO JÍDELNÍČKU

Dalším velmi účinným způsobem jak snížit množství viscerálního tuku, který souvisí s předchozím bodem, je omezení sacharidů ve stravě. Více než 20 randomizovaných studií prokázalo, že omezený příjem sacharidů vede 2-3x většímu úbytku na váze, než nízkotučné diety a k úbytku dochází právě hlavně u tuku v oblasti břicha - kolem orgánů a jater. V první řadě by mohlo stačit omezit jednoduché sacharidy jako je bílý chléb, rohlíky, knedlíky, těstoviny, atd., zvláště pokud budete mít zvýšený příjem bílkovin.  

4. JEZTE POTRAVINY BOHATÉ NA VLÁKNINU

Asi jste také velmi často slyšeli, že při hubnutí je potřeba zvýšit příjem vlákniny. To je sice pravda, ale není vláknina jako vláknina. Na redukci hmotnosti má vliv především rozpustná vláknina. To je vláknina, která váže vodu a pak tvoří hustý gel, který nám zůstává ve střevech. Tento gel pak zpomalí pohyb potravin prostřednictvím žaludku a tenkého střeva, a zpomalí tak trávení a vstřebávání živin. Konečným výsledkem je delší pocit plnosti a snížená chuť k jídlu. Z toho vyplývá, že rozpustná vláknina opět může výrazně pomoci při snižování škodlivého břišního tuku. Nejlepším způsobem, jak získat více vlákniny, je jíst hodně rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, stejně jako některé obiloviny, jako je oves.  

5. AEROBNÍ CVIČENÍ

Sport a cvičení je velmi důležitým prvkem a to z mnoha různých důvodů. Je to jedna z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat, pokud chcete žít dlouhý zdravý život a vyhnout se nemocem. Popsat veškeré úžasné zdravotní výhody pravidelného sportování je nad rámec tohoto článku, ale to co je potřeba zde zmínit je, že cvičení je opět efektivním způsobem při snižování břišního tuku a rozhýbání vašeho metabolismu.

Nicméně, nikdy nehledejte pouze specifické cviky pouze na břicho, protože ztráta tuku pouze na jednom místě není možná. Je opět dokázáno, že pouze cviky na břišní svaly neměly žádný měřitelný vliv na obvod pasu, nebo množství tuku v břišní dutině. Jak již bylo řečeno, mohou jiné typy cvičení být velmi účinné a to zvláště pak aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání, atd.
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Nela (19.03.2018 16:27) važím 69 kg a porad ne a ne zhubnout snažím se cvičit je pravda že si sladím čaj co s tím

└► Výživový poradce odpovídá:

Nelo, v tom zda si sladíte čaj nebo ne, Váš problém není... Takto jednoduše Vám bohužel nejsme schopni poradit, protože vás neznáme a neznáme ani Vaše stravovací návyky. Bez osobní konzultace Vám bohužel nejsme schopni poradit. Děkuji za pochopení.

Daniela

Kateřina (07.10.2018 08:31) Dobrý den,
též bych se ráda poradila. Pečivu se ve stravě vyhýbám, jím pouze lisované žitné chleby, sacharidy skoro vůbec (par ks brambor do týdne), připravuji si ovesnou kaši s ovocem a ořechy na snidani (bez medu, cukru), na svačinu si občas udělám smoothie. Do práce i z práce chodim pěšky (tj. asi 6km) a během dne vypiju 2,5 - 3 litry vody většinou s citrónem. Nejím kromě ryb žádné maso, ale snažím se vajíčka a cizrnu, kuskus a quinou. Občas (4x měsíc si dám víno zhruba 4dcl většinou vždy s velkým množstvím vody). Bohužel pořád nehubnu.
Je mi jasné, že takto na dálku se těžko radí, ale vidíte nějakou výraznou chybu, kterou dělám nebo co bych měla změnit/přidat?
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Kateřina

└► Výživový poradce Radim Šupka odpovídá:

Dobrý den, Kateřino.

Máte skutečně pravdu, že takto na dálku a z kusých informací je Vám velmi složité poradit. Potřebovala bych k tomu skutečný záznam Vašeho jídelníčku, včetně pohybové aktivity alespoň za cca. 5 dní. Z toho pak můžeme zjistit alespoň něco málo. Protože bez osobního rozhovoru s Vámi zjištění zdravotního i psychického stavu, zjištění stravovacích návyků, zjištění vašeho denního režimu je to skutečně složité. Sice se to mnohým nezdá, ale základem dlouhodobého úspěšného hubnutí jsou individuální úpravy, tak abyste je byla schopna bez problémů akceptovat a necítila se příliš omezená. Proto Vám skutečně doporučuji alespoň vstupní konzultaci u nějakého odborníka (dejte na reference, ne na značku!).

Co se týká, toho co jsme psala, tak píšete, že nejíte skoro žádné sacharidy, ale žitný chléb, quinoa, kuskus, ovesná kaše, brambory... To jsou přece všechno složením především sacharidy! ;-)

Mějte se fajn a v případě zájmu Vám ráda pomohu!

Daniela

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám