VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT K TOMU,

JAK ÚSPĚŠNĚ ZHUBNOUT

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY
A TIPY O VÝŽIVĚ A HUBNUTÍ

mailbox;Zadejte Váš e-mail;;8;128
Souhlasím se zpracováním osobních
údajů a obchodními podmínkami
Odebírat »

6 ZPŮSOBŮ JAK GRILOVAT ZDRAVĚ
Léto je v plném proudu a s ním i čas teplých večerů a velmi oblíbených letních grilování. Grilování se stalo takovým letním koloritem, který opanoval nejen terasy bytů a domů, ale především také restaurace. Grilování je velmi oblíbené pro svou rychlost a nezvyklou chuť. Další nespornou výhodou je, že vynalézavost lidí nemá u grilování víceméně, žádné meze a ugrilovat je tak možné skoro vše – různé druhy mas, ryb, mořských plodů, zeleniny, ovoce, nebo například i pečivo případně sýry. Při grilování se však nejčastěji setkáte s kuřecím nebo vepřovým steakem, grilovanou zeleninou, z ryb je to pak bezpochyby nejčastěji pstruh a ze sýrů je velmi oblíbený grilovaný hermelín s brusinkovou omáčkou.

Při grilování, ale vzniká celá řada zdraví škodlivých látek, které mají dráždivé a karcinogenní vlastnosti. Jedná se především o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) a heterocyklické aminy (HCA). PAU vznikají při grilování rozkladem tuku, který odkapává z masa na rozžhavené uhlí. Vzniklé spaliny jsou pak teplým vzduchem opět vyneseny na grilovanou potravinu. Produkce PAU je závislá na obsahu tuku v připravované potravině.

Proto chceme-li grilovat zdravě, tak zde platí celá řada pravidel, které je velmi dobré dodržovat!

1. GRILUJTE ZELENINU A OVOCEGrilování ovoce a zeleniny je skvělý nápad a velmi se hodí jako příloha k masu nebo rybě. Asi zde není třeba připomínat, že pravidelná konzumace ovoce (200g/den) a zeleniny (400g/den) prospívá našemu zdraví v mnoha ohledech - snižuje riziko ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, obezity a některých typů rakoviny.

Ale pro grilování je nejdůležitější, že PAU a HCA se na grilovaném ovoci ani zelenině netvoří! Navíc, jak jsme zmínili, tak ke grilovanému masu je to výborná příloha obsahující vlákninu a antioxidanty. A jaké ovoce a zelenina se skvěle hodí na grilování: rajčata, cibule, papriky, cuketa, lilek, ananas, mango, jablka nebo hrušky.

2. GRILUJTE CHYTŘETo znamená, že před grilováním vždy zbavte maso viditelného tuku a kůže, aby přebytečný tuk neodkapával na dřevěné uhlí a nedocházelo tak ke vzniku zdraví škodlivých látek, které mají karcinogenní vlastnosti. Stejně tak případně po grilování ořežte zuhelnatělé (černé) části.

3. MARINUJTE, MARINUJTE, MARINUJTEMaso marinujte – je pak křehčí, stačí kratší doba přípravy a bylinky v marinádách obsažené mohou snižovat množství vytvářených nežádoucích látek. Ale pozor není marináda, jako marináda! Marinády vybírejte a používejte s nízkým obsahem tuku a přídavných látek. To znamená, že nejlepší marinádu si připravte sami z ingrediencí jako je například - víno, ocet, citron nebo limetková šťáva, kvalitní sójová omáčka, med, česnek, cibule, koření a bylinky a trochu skutečně pouze trochu oleje! Studie dokazují, že kvalitním marinováním (bez tuku) můžete snížít tvorbu HCA až o 92% až 99%!


  • nepoužívejte kupované marinády (polotovary), ale raději sipřipravte své vlastní s malým množstvím oleje (nejlépe řepkového)
  • nepodlívejte ani nenatírejte maso při grilování
  • maso a drůbež měla marinovat nejméně 1 až 2 hodiny; ryby a zeleninu stačí marinovat po dobu jedné hodiny

4. GRILUJTE MĚNŠÍ KOUSKY MASA


Grilujte menší porce masa, drůbeže nebo ryb. Maso tak bude mnohem rychleji hotové a opět není takový prostor pro vznik nežádoucích karcinogenních látek. Dalším trikem, který můžete použít u větších kusu masa (hovězí steaky) je předpečení v troubě a poté teprve dokončení na grilu.


5. NEOTÁČEJTE MASO VIDLIČKOU


Časté otáčení masa vidličkou (píchání do něj) způsobuje uvolňování a odkapávání šťáv na uhlí a vznik nežádoucích HCA. Na otáčení proto používejte místo vidličky, kleště, nebo lopatky.


6. GRILUJTE ŠPÍZY


Tímto velmi zábavným a atraktivním způsobem přípravy opět zkrátíte dobu přípravy na grilu, při zachování chuti. Malé kousky masa, ryb nebo krevet, jsou přímo určeny k napíchnutí na jehlu. A pak je vše již pouze na Vaší invenci, co do špízu použijete a jak vše ozdobíte.


A dalších zásad pro zdravé grilování bychom mohli zmínit i více:


  • v případě grilování na dřevěném uhlí, používejte odkapávací misku
  • kupujte kvalitní dřevěné uhlí, které hoří beze zbytku
  • grilujte na žhavém uhlí nikoli na plamenech
  • svůj gril udržujte vždy čistý, bez nánosů starého oleje
  • používejte kvalitní suroviny - maso, ryby, zeleninu a ne klobásy a párky s nízkým obsahem masa

SHRNUTÍ


Vzhledem ke všem nástrahám, které na nás při grilování čekají, není tento způsob přípravy úplně nejzdravější. Ale při dodržení zásad, které zde zmiňujeme, není občasná konzumace grilovaných pokrmů pro organismus velkou zátěží. Ale jako vždy je potřeba si uvědomit „všeho s mírou.“


Na závěr bychom chtěli zdůraznit asi největší zdravotní přínos vlastního grilování. Málokdo totiž griluje doma sám, ale většinou grilujeme venku na čerstvém vzduchu, společně s přáteli a to jsou právě situace, kdy se uvolníme a snižujeme tak každodenní stres! :-)


Za tým Žij-zdravě.cz, s.r.o., Vám přejeme dobrou chuť!


Vložit příspěvek do diskuze
textbox;Vaše jméno;;2;32;1
textarea;Váš příspěvek;;0;1024;1
Vložit příspěvek »
Chci zhubnout
Ceník
Kontakt