Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

7 způsobů, jak nám hořčík pomáhá

7 ZPŮSOBŮ, JAK NÁM HOŘČÍK POMÁHÁ

HořčíkV minulém článku jsme si přiblížili podobnosti proč je pro nás hořčík důležitý, v jakých formách bychom ho měli přijímat a případně doplňovat. Dnes se dozvíte, kde a jak přesně nám v našem těle pomáhá.

1. PODPORUJE DOPLNĚNÍ ENERGIE

Hořčík je v našem těle důležitý pro tvorbu „energie“, protože v těle aktivuje adenosin trifosfát (známý spíše jako ATP). Jinak řečeno při nedostatku hořčíku budete mít méně energie a mnohem dříve se unavíte. Díky tomu budete při cvičení (vyšší potřebě energie) potřebovat více kyslíku (vyšší frekvence dýchání), budete mít vyšší tepovou frekvenci a tak budete dříve unaveni.

2. UKLIDŇUJE A SNIŽUJE ÚZKOST A POMÁHÁ PŘI PROBLÉMECH SE SPÁNKEM

Hořčík je také podstatný pro funkci GABA - neurotransmiteru, který produkuje „šťastné hormony“ jako je serotonin. Hormony regulované hořčíkem jsou rozhodující pro zklidnění mozkové aktivity a odpočinek, což je jedním z důvodů, proč může vést nedostatek hořčíku k nespavosti. Se sníženou hladinou hořčíku pak mnoho lidí trápí problémy s nespavostí. Správná hladina hořčíku v těle pomáhá snižovat hladinu kortizolu, který je spojován se stresem a tím snižuje riziko nespavosti, zlepšuje spánek, prodlužuje jeho délku a zkracuje dobu usínání.

3. POMÁHÁ SE ZAŽÍVÁNÍM


Hořčík pomáhá uvolňovat svaly zažívacího traktu, střevní stěny a pomáhá také neutralizovat žaludeční kyseliny, čímž  zlepšuje pohyb stolice střevem. Správná hladina hořčíku je tak přirozenou cestou jak podpořit zažívání. Pokud ale máte při užívání hořčíkových potravinových doplňků průjmy, je pravděpodobné, že užíváte příliš vysoké dávky nebo užíváte hořčík ve špatné formě, viz předchozí článek.

Budík

4. UVOLŇUJE SVALY

Hořčík hraje důležitou roli při svalové kontrakci. V případě nedostatku hořčíku, může docházet k bolestivým křečím ve svalech. S tím se asi setkal při vyšším sportovním výkonu a špatném doplnění minerálů asi každý. Magnézium tak pomáhá svalům při relaxaci a kontrakci a umožňuje tak jejich pohyb.

5. JE DŮLEŽITÝ PRO SRDCE

Hořčík je velmi důležitý pro zdraví našeho srdce. Je velmi zajímavé, že největší množství hořčíku z celého těla je v srdci. Hořčík vyrovnává hladinu vápníku v těle, což je velmi důležité, protože hořčík a vápník, pracující společně, podporují správný srdeční tlak a předchází tak vzniku hypertenze (vysokého tlaku). Nízká hladina hořčíku (a vápníku), může dokonce přispívat k infarktu v důsledku závažného svalového spazmu.

Migréna6. BRÁNÍ VZNIKU MIGRÉNY

Již jsme zde zmínili, že je hořčík spojený s funkcí přenašečů nervového vzruchu a s funkcí krevní cirkulace. Může tak pomoci zabránit vzniku bolesti hlavy uvolněním hormonů a zmírněním kontrakce cév. Mnoho studií již prokázalo, že při užívání hořčíkových potravinových doplňků, dochází k výraznému zlepšení příznaků u lidí trpících migrénou.

7. PREVENCE OSTEOPORÓZY

Hořčík a vápník, pracující společně, navíc hořčík hraje důležitou roli v balancování hladiny vitaminu D v krvi, proto je hořčík potřebný pro správnou tvorbu kostí! Studie ukázaly, že vyšší příjem hořčíku je spojen se zvýšením hustoty kostní hmoty u mužů i u žen, takže lidé trpící nedostatkem hořčíku mají vyšší riziko rozvoje osteoporózy než lidé, kteří ho mají dostatek.

 

Za tým Žij-zdravě.cz

 

Radim

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Jana (03.11.2018 10:06) Moc by mě zajímalo, jaká je tedy správná hladina hořčíku v těle. Podle posledního měření v září 2018 mám hladinu 0,89. Vůbec nevím, je-li to málo nebo moc nebo je to úplně správná hladina. Moc by mě to zajímalo, protože mě soustavně trápí křeče v nohách, zejména večer, když jsem v klidu a při spaní. Přitom hořčík v kombinaci s vápníkem a fosforem beru 3x denně půl čajové lžičky ale vůbec to nefunguje. Trpím depresí a nespavostí a navíc mě trápí ty hrozné křeče. Děkuji.

└► Výživový poradce Radim Šupka odpovídá:

Dobrý den, mohu se tedy ještě zeptat v jaké formě a také kdy hořčík suplementujete?

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám