9 RAD, JAK SE ZBAVIT STRESU
V dnešní poněkud uspěchané době plné zvonících telefonů, schůzek, práce, e-mailů, televize, aut a dopravních zácp patří stres k našemu každodennímu životu. Jenže mnohdy bohužel přerostl do neúnosných hranic a způsobuje nám vyčerpání a nemoci. Stres totiž ovlivňuje snad úplně každý proces v našem těle. Studie uvádí, že stres negativně ovlivňuje více než 90% všech našich nemocí počínaje bolestmi hlavy, kloubů a zad, až po svalové křeče, vysoký tlak, infarkty, osteoporózu, zánětlivá onemocnění, zažívací obtíže. Když jsme ve stresu, naše tělo to chápe jako ohrožení a náš organizmus přechází do podmíněného stavu „boj nebo útěk“. Příroda nám tento stav vymyslela, aby nás již v dávných dobách ochránila před ohrožením, třeba v podobě blížícího se predátora a tak nás připravila na zmíněný boj nebo útěk. Co se stane? Tak se například většina krve z našeho krevního oběhu nahromadí do mozku a srdce a dávky adrenalinu nám poskytnou extra energii a ostražitost. To vše ale na úkor potlačení některých funkcí, které nejsou v dané situaci potřeba jako například: metabolismus, zažívání a imunita! Kdyby se jednalo pouze o dočasnou situaci a tělo mělo pak dostatek času na regeneraci, tak by se tolik škody nenastalo. Problém je ale v tom, že díky našemu životnímu stylu se nacházíme ve chronickém stresu.
Dlouhodobý stres = nabírání na váze a častější nemoci!
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíme pochopit je, že stres není podstata našich problémů, ale pravou podstatou je náš uspěchaný životní styl, kdy naše tělo nemá prostor odpočívat a regenerovat. Nyní vám tedy zkusíme dát několik rad jak si pomoci.
JEZTE ZDRAVĚ
Asi každý z vás ví, že základem pro zdraví a pevné nervy bývá pestrá a vyvážená strava plná antioxidantů, vitamínů a minerálů, které tělo ve stresu potřebuje. Zaměřit bychom se měli hlavně na vitamíny C, B a E. Dále pak na stravu bohatou na hořčík, zdravé tuky a hlavně Omega-3 mastné kyseliny, které kromě potlačování zánětu jsou blahodárné pro náš mozek, cévy a srdce. Co se naopak velmi doporučuje omezit a případně přestat úplně konzumovat jsou kofeinové výrobky, káva, bílý cukr a nadměrný přísun alkoholu.PRAVIDELNĚ SE HÝBEJTE
Pravidelný pohyb je jedním z nejefektivnějších faktorů v boji proti stresu a úzkostmi. Snižuje napětí, pročišťuje mysl a zásobí nás endorfiny tzv. „hormony štěstí“. Každý z nás určitě slyšel o vyplavování „endorfínů“ právě díky pravidelnému cvičení. Velmi vystresovaným jedincům, ale doporučuji nic nepřehánět a zvolit spíše klidnější cvičení.
RELAXUJTE A MEDITUJTE
Alespoň jeden den v týdnu si naplánujte na relaxaci a meditaci. Jeden z nejlepších receptů proti stresu je se věnovat se skutečně jen sami sobě a utřídit si tak vlastní myšlenky a hodnoty. Budete tak mít čas popřemýšlet o tom co je pro vás skutečně důležité a nebudete se řídit pouze spěchem nutností. Meditace je potvrzena jako za bezkonkurenčně nejúčinnější nástroj proti stresu, depresím a úzkostem. Zkuste si tedy přečíst o technikách meditace základní rady a informace a pak si vytvořit vlastní rituál meditace.
PIJTE ZELENÝ ČAJ
Mnoho studií potvrzuje, že antioxidanty v zeleném čaji podporují nejen
spalování přebytečných tuků, ale také zvyšují vitalitu, imunitu a působí
proti kardiovaskulárním potížím a proti celé řadě dalších degenerativních
nemocí. Pro uklidnění a stresu je také výborný bylinný čaj z heřmánku
či meduňky.
CHOĎTE DO PŘÍRODY
Čím dál tím častěji se uzavíráme do místností, aut a kanceláří a ztrácíme pravidelný kontakt s přírodou. Přitom je dokázáno, že na čerstvém vzduchu a za přirozeného světla stoupá hladina serotoninu – dalšího hormonu štěstí, který je nezbytný pro naší životní energii a dobrou náladu. Kontakt s přírodou uvádí náš centrální nervový systém do rovnováhy společně s odstraňováním zánětlivých stavů a odstraňování únavy.
DÝCHEJTE Z HLUBOKA
Ačkoli se vám to nezdá, tak náš dech je velmi důležitý při ovlivňování stresu. Protože ve stresu se naše dýchání zcela mění. Náš dech by měl být pomalý, hluboký a pravidelný, ale většina z nás dýchá úplně obráceně rychle, mělce a nepravidelně. Nedostatečné dýchání vede k napětí a právě zpomalením a prohloubením dechu se dá stresová reakce okamžitě odbourat. Náš dech by měl být hlavně veden z břicha, plným zapojením dýchacího svalu bránice a poté by měl přejít do žeber a horní části těla.
POZOR NA NEGATIVNÍ MYŠLENÍ
Naše myšlenky mají na naše zdraví asi největší vliv. Věřte nebo ne většina našich nemocí pochází z naší hlavy. Zloba, hněv, zášť, strach nebo obavy - všechny tyto negativní pocity vyvolávají v našem systému napětí a opravdu velmi ničivou reakci. Přemýšlejte velice důkladně, čemu a komu věnujete svojí energii a snažte si rozložit své síly. Pokud se budeme snažit vidět věci spíše pozitivně, pocítíte to velmi brzy na zdraví a energii.
KVALITNÍ SPÁNEK
Kvalitní a pravidelná spánek bychom měli mít jako svou prioritu. Málo spánku vás nechá vyčerpané, neproduktivní a podrážděné. Proto se snažte chodit spát pravidelně ve stejný čas, a to alespoň na 7-8 hodin, aby si mozek a tělo navykly na pravidelnost. A mimochodem říká se, že nejkvalitnější spánek je před desátou hodinou večerní.
USMÍVEJTE SE
Smích snižuje hodnoty stresového hormonu kortizolu a zároveň podporuje vylučování již zmíněných endorfínů a dokonce růstového hormonu, společně s podpořením imunitního systému. Takže nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe! :-)
Většina lidí se ve snaze zbavit stresu honí za různými nepostradatelnými (hlavně předraženými) doplňky stravy. Zkuste místo toho využít zmíněné rady jako je právě zdravá strav, pravidelný pohyb, dýchání, kontakt s přírodou a meditace. Budete bezpochyby překvapeni jejich účinností.
Přeji Vám krásné dny plné úsměvu na rtech!
Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Mgr. Daniela Šupková
výživová poradkyně & osobní trenérka