HOŘČÍK, JEDEN Z KLÍČŮ KE ZDRAVÍ
PROČ JE DŮLEŽITÉ DOPLŇOVAT HOŘČÍK (MAGNESIUM)?
V první řadě si musíme uvědomit všechny důležité role, které hořčík v našem organismu hraje, a také skutečnost, že nedostatkem hořčíku trpí většina populace. Proto je dobrý nápad popřemýšlet o tom, zda hořčík suplementovat pomocí potravinových doplňků a jíst potraviny bohaté na hořčík.
Jak se můžete přesvědčit, tak internet je plný výzkumů zabývajících se vlivem hořčíku na náš organismus. Hořčík, je jednoduše řečeno jedním z nejzásadnějších prvků pro lidské zdraví, protože se spolupodílí se na více než 300 biochemických pochodech v našem těle. U většiny populace způsobuje nedostatek hořčíku citelné negativní projevy, jako jsou:
- Vysoký krevní tlak a onemocnění kardiovaskulárního systému
- Migrény a bolesti hlavy
- Časté změny nálad a úzkosti
- Nespavost a problémy s usínáním
- Svalová slabost a křeče
- Osteoporóza
- Vracející se bakteriální nebo mykotické infekce
- Poškození ledvin a jater
I přesto tyto problémy, které nám případný nedostatek hořčíku může způsobit a skutečně i způsobuje jeho suplementaci přehlížíme!
Proč je nedostatek hořčíku tak častý?
Formy hořčíku v potravinových doplňcích
Hořčík se přirozeně vyskytuje v některých potravinách (více se dozvíte dále) a je dostupný také jako potravinový doplněk. Hořčíkové potravinové doplňky jsou k dispozici v různých formách a je velmi důležité vědět, že rychlost a kvalita využití magnesia se liší podle druhu:
- Magnézium chelát – v těle je velmi dobře vstřebatelný a můžeme ho nalézt přirozeně v potravinách. Tento typ je vázán na dlouhé řetězce aminokyselin (proteiny) a je používán k obnově hladiny hořčíku v krvi.
- Magnézium citrát – hořčík v kombinaci s kyselinou citronovou. Může mít projímavé účinky, zvláště v případech, kdy byla požita vysoká dávka, ale obecně je považován za bezpečný přípravek ke zlepšení funkce zažívání a prevenci zácpy.
- Chlorid hořečnatý ve formě oleje – hořčík ve formě oleje, který může být aplikován na kůži. Je podáván lidem, kteří mají potíže se zažíváním, které zabraňují normální absorpci hořčíku z jídla. Tento doplněk používají i sportovci za účelem zvýšení energie a vytrvalosti, k otupění svalové bolesti a k léčbě ran nebo podráždění kůže.
- Magnézium glycinát – vysoce vstřebatelný, je doporučován každému, u koho byl zjištěn deficit hořčíku. Způsobuje průjem mnohem méně často než jiné hořčíkové potravinové doplňky.
- Magnézium threonát – prochází mitochondriální membránou a tudíž je velmi lehce absorbován. Tento druh potravinového doplňku není ještě tolik k dispozici, ale s tím, jak je jeho účinnost potvrzována v mnoha studiích, se jeho užívání pravděpodobně rozšíří.
Většina výrobců samozřejmě používá cenově nejdostupnější formu, která je poměrně často nejméně využitelná. Proto většina potravinových doplňků prodávaných v lékárnách obsahuje špatně využitelné formy magnesia na úrovni 20%. Nejnižší mají oxidy hořčíku (kolem 4%) a naopak nejvyšší (přes 50%) mají chloridy hořčíku.
Také je dobré zmínit, že když to s potravinovými doplňky s hořčíkem přeženete, tak to nepředstavuje riziko, protože přebytku hořčíku se tělo zbaví močí. Problémy, který Vám to ale s největší pravděpodobností způsobí, bude průjem a případně nevolnost.
Nejlepší potravinové zdroje hořčíku
Zde najdete potraviny, které jsou velmi dobrým zdrojem přírodního hořčíku. K tomu
je dobré si uvědomit, hořčík obsažený v těchto potravinách je velmi dobře vstřebatelný,
protože se jedná o jeho organické sloučeniny - oxaláty, fluoridy, laktáty,
nitráty.
Procenta se vztahují k denní doporučené dávce pro dospělé ženy 320 mg/den:
- Špenát - 1 hrneček (vařený špenát) = 157 mg / 49%
- Mangold- 1 hrneček (vařený mangold)= 150 mg / 47%
- Černé fazole - 1 hrneček (vařené fazole) = 120 mg / 37%
- Mungo fazole - 1 hrneček (vařené fazole) = 97 mg / 30%
- Mandle - 1/4 hrnečku = 97 mg / 30%
- Kešu - 1/4 hrnečku = 91 mg / 28%
- Brambory - 1 velká = 85 mg / 26%
- Dýňová semínka - 1/4 hrnečku = 42 mg / 13%
- Avokádo - 1 syrové = 39 mg / 12%
- Banány - 1 banán = 37 mg / 11%
- Brokolice - 1 hrneček (vařené brokolice) = 32 mg / 10%
- Růžičková kapusta - 1 hrneček (vařená) = 32 mg / 10%
Hořčík je velmi úzce spojený i s ostatními živinami v těle,
včetně vápníku, vitaminu K a vitaminu D. Pokud tedy užíváte i jiné potravinové
doplňky, včetně hořčíkových, je na místě opatrnost. Požívání jakéhokoliv
potravinového doplňku ve velkém množství může způsobit disbalanci ostatních
důležitých živin, či být dokonce toxické.
Nejen proto doporučujeme vždy nejdříve upravit svůj jídelníček a získávat tak hořčík a jiné mkronutrienty a mineráli z potravin. Jelikož potraviny přirozeně obsahují i jiné vyvažující živiny. Zkuste proto co nejvíce mikronutrientů a minerálů doplňovat zdravou a pestrou stravou. Potravinové doplňky využívejte vždy pouze jako doplněk.
V následujícím článku vám přiblížíme některé z velmi důležitých léčivých účinků hořčíku.
Za tým Žij-zdravě.cz
Radim
Použitý zdroj: cs.medlicker com