Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Jak úspěšně a trvale zhubnout? - 1. část

JAK ÚSPĚŠNĚ A TRVALE ZHUBNOUT? - 1. část

Na začátek dnešního článku zkusíme využít trochu statistiky. Všichni asi z médií víte, že obezita je nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Že dva ze tří lidí v USA trpí nadváhou nebo obezitou, a že toto číslo stále roste, a to jak v USA, tak ve zbytku světa. To vlastně znamená, že dva z vašich tří kolegů, kamarádů nebo rodinných příslušníků mohou zemřít z důvodu špatného životního stylu! Proto tolik lidí dnes řeší „jak rychle a především bez námahy zhubnout“. Z těchto důvodů se tématu hubnutí a spalování tuků budeme věnovat poněkud obšírněji.

Pokud jde o téma hubnutí, tak skutečně není nedostatek poptávky, protože toto téma skutečně denně řeší 2/3 z nás. Z hubnutí se stal v dnešní době multi-miliardový byznys, který teorii neznalým spotřebitelům nabízí neuvěřitelné množství „zaručených“ cvičebních strojů, programů, dietních plánů a dalších způsobů jak jednoduše zhubnout. Například, pokud si do vyhledávání na celosvětovém serveru Amazon.com zadáte klíčové slovo "hubnutí" – zjistíte, že si můžete vybrat mezi neuvěřitelnými 85 tisíci knihami na téma hubnutí! Pro přiblížení, v loňském roce to bylo pouze 67 tisíc knih, to znamená, že 17 tisíc knih, bylo vydáno pouze v rámci jednoho roku. A to již nezmiňujeme mnoho nových strojů, teorií hubnutí, doplňků stravy atd. Podle mého názoru je to další smutná statistika.

Jak se v tom má tedy vyznat běžný spotřebitel? To je právě jedním z úkolů a cílů, které si Žij-zdravě.cz, s.r.o. klade za cíl! Snad Vám v lepší orientaci pomáhají i naše pravidelné články a konzultace. A nyní tedy již k vysvětlení teorie hubnutí.

TEORIE HUBNUTÍ = KALORIE vs. KALORIE

energetická bilanceZákladem všeho a hlavní myšlenka, kterou byste měli při hubnutí pochopit je energetická bilance – tento velmi zjednodušený princip, má však zcela komplexní důsledky!

Základním předpokladem hubnutí je tedy toto: hubnutí vyžaduje, aby váš energetický výdej byl vyšší, než je příjem energie a to dlouhodobě. Je to vlastně zcela stejné jako, když si vedete domácí účetnictví řízení hmotnosti, prostě rovnováha mezi vaší spotřebou a úsporami. Pokud chcete ušetřit peníze, musíte utrácet méně, než vyděláte. Chcete-li zhubnout, musíte jíst méně, než spálíte.

Vše je jednoduše vysvětleno na obrázku. Na levé straně váhy, máte příjem energie, ve formě potravin. Každý z nich má kalorické "důsledky" - 1g sacharidů a bílkovin dodává 4 kcal, zatímco 1g tuku obsahuje 9 kcal (alkohol, mimochodem, 7 kcal/g). Na pravé straně váhy je energetický výdej, a který se skládá pouze z klidového energetického výdeje.

Ale jako obvykle v životě, není nic tak jednoduché, jak to vypadá. Porovnejte například, následující dva způsoby, jak strávit nedělní odpoledne:

porovnání energetické bilanceNa levé straně obrázku je příklad výdeje energie cvičením a doplnění energie například v současnosti velmi oblíbeným nápojem Coca Cola. Pak nám vychází lehce záporná energetická bilance. V tomto ohledu, by pro vás ale bylo mnohem lepší dívat se na televizi po dobu 30 minut a nejíst nic, protože energetická bilance je v tomto případě ještě zápornější! První příklad nám právě ukazuje, proč mnoho lidí cvičí – aby vlastně pouze mohli i nadále jíst a pít to co mají rádi. Ale to není vždy to nejlepší pro naše zdraví a především se pak lidé diví, že nehubnou dost rychle.

Mnoho lidí skutečně pravidelně a poctivě cvičí, ale úbytek není dostatečný. Odpověď pak pro mnoho lidí leží na pravé straně a to v energetickém příjmu - je tedy na čase zvážit, kolik jíte, kdy jíte, a také především to, co jíte, protože to vše může negovat vaše cvičební úsilí. A musím zdůraznit, že to co čtete v knihách a vidíte v TV, jsou pouze obecné rady, které však ne vždy fungují u každého, a proto je mnohdy skutečně potřeba individuální rada - to je místo, ke konzultaci se zkušeným výživovým poradcem! Hlavně pozor, ne každý trenér ve fitness je výživový poradce, i když u nás to tak bohužel stále funguje.

Například - věděli jste, že pokud se najíte po cvičení až za hodinu, spálíte více tuku, než když budete jíst ihned? To má co do činění s udržením nízké hladiny inzulínu. Naopak problém ale může být, že delší prodleva po cvičení, může negativně ovlivnit vaši regeneraci, což znamená, že pak nemůžete dodržet svůj kvalitní tréninkový plán! A teď „babo raď“.

NEUSTÁLÉ POČÍTÁNÍ KALORIÍ = ZARUČENÉ HUBNUTÍ NEBO MARNÉ SNAŽENÍ?

Dalším způsobem jak si hlídat svou energetickou bilanci je neustálé počítání přijatých a vydaných kalorií. Je to bezpochyby jeden za způsobů, jak se přiblížit k ideální váze a získat povědomí o potravinách, ale nezapomeňte, že nezáleží pouze přijatých kaloriích, ale také hlavně na poměru živin (sacharidy – bílkoviny – tuky).

Uvědomujete si však, že i toto nese svá úskalí? Zde je ukázka složitosti této metody - 80 kg vážící muž, který si po dobu 10 let udržel svoji hmotnost, dokázal vyrovnat celkem asi 9,1 milionu kcal! A naopak, pokud přibral během 10 let, 10 kg (1 kg za rok, což je cca. 83g měsíčně!), udělal ve svých výpočtech chybu pouhých 19 kcal na den, to je například ekvivalent doušku Coca Coly nebo džusu!

DALŠÍ NA ŘADĚ – CVIČENÍ A SPALOVÁNÍ TUKŮ

Nyní jsme se tedy konečně dostali k základnímu přístupu hubnutí. Nechci bagatelizovat všechny ty „revoluční a zaručené“ tipy jak zhubnout, ale rádi bychom vám vysvětlili zcela základní přístup a pravidla pro výdej energie. To především pravidelné cvičení a využívání energie, zejména z tukových zásob. Jakou intenzitu cvičení tedy zvolit? Jak dlouho cvičit? Jaký druh cvičení je ten nejlepší? To vše se dozvíte v příštím článku.

Omlouvám se za možná poněkud dlouhou první část příspěvku – ale opravdu jsme chtěli pro lepší pochopení problematiky vysvětlit úplné základy hubnutí. Tak abyste pochopili, že neexistuje žádná „revoluční metoda hubnutí“, ale pouze jednoduchá rovnice energetické bilance, vždy doplněná o individuální a odborné rady výživového poradce, protože každý z nás jsme svým způsobem jedineční a je tedy potřeba vždy vše upravit tzv. „na míru“ pro každého z nás!

Za Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Mgr. Daniela Šupková
výživový poradce | osobní trenér
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám