Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Jde dohromady alkohol a hubnutí?

JDE DOHROMADY ALKOHOL A HUBNUTÍ?

Toto je jedna z nejčastějších otázek, kterou lidé řeší obzvláště v období Vánoc a nyní při oslavách nového roku je to ještě aktuálnější. Důležitá informace je, že po alkoholu netloustnete, ale tloustnete díky alkoholu. Nerozumíte tomu? Pojďme si tedy vysvětlit, jak to s tím alkoholem a hubnutím vlastně je.

 

V první řadě je potřeba pochopit, že alkohol je metabolizován jinak než standardní jídlo. Za normálních podmínek, tělo získává energii z naší potravy - sacharidů, tuků a bílkovin, které se pomalu tráví a vstřebávají v gastrointestinálním systému. Nicméně, tento zaběhlý proces trávení se okamžitě změní, když je přítomen alkohol! Pokud si dáte sklenku alkoholického nápoje, tak mu vaše tělo věnuje okamžitou pozornost (je to pro tělo toxin!), a hlavně také alkohol nepotřebuje trávení.


Všichni určitě znáte to, že když si dáte alkohol na lačný žaludek, molekuly alkoholu difundují žaludeční stěny velmi rychle a vy tak během několika minut cítíte účinky alkoholu. Tento proces je však pomalejší, když máte v žaludku jídlo, ale jakmile to jídlo vstoupí do tenkého střeva, alkohol se opět stává pro tělo prioritou a rychle se vstřebává do krevního oběhu. Vzhledem k tomu naše „detoxikační jednotka“ - játra věnuje veškerou pozornost zbavení těla toxinu (zpracování alkoholu). Je-li však naše tělo zaměřeno na zpracování alkoholu, není pak schopno správně zpracovávat a štěpit potraviny, které obsahují sacharidy, bílkoviny a tuky. Proto jsou tyto kalorie přeměněny na tělesný tuk a dojde k jejich uložení na vašem těle!

 

Také je potřeba si uvědomit, že alkohol obsahuje 7 kalorií v jednom gramu a nenabízí žádnou výživnou hodnotu! Dodává nám tedy pouze prázdné kalorie – více uvidíte v tabulce.


Dalším nebezpečím, které skýtá konzumace alkoholu je vysoký GI a negativní ovlivnění naší vůle. Proto také tak často vidíte, že po konzumaci alkoholu mají lidé chutě a musí něco jíst, a to buď jídlo, nebo alespoň nějaké ty oříšky, brambůrky apod. Tyto potraviny pak bývají často velmi slané, což způsobuje větší žízeň a vede k větší konzumaci alkoholu… prostě takový začarovaný kruh.


Alkohol se tak velmi snadno může stát velkým nepřítelem vašeho hubnutí, protože dodává tělu takzvané prázdné kalorie, povzbuzuje chuť k jídlu a mění náš tradiční trávicí proces. A právě změna trávicího procesu, pak vede k ukládání nežádoucího tuku. Takže chcete-li hubnout, omezte konzumaci alkoholu.  

 

MNOŽSTVÍ
ALKOHOLU

POČET

KILOJOULŮ

ODPOVÍDÁ KONZUMACI

0,5 litru piva 10°

650 kJ

100 g hovězí svíčkové

0,5 litru piva 12°

1100 kJ

Cheeseburger

2 dcl bílého suchého vína

440 kJ

2 polévkové lžíce Nutely

2 dcl červeného vína

540 – 640 kJ

Ovocný piškotový řez

2 dcl šumivého vína, sektu

620 – 900 kJ

Punčový řez

2 dcl Cinzana, Martini

1000 – 1200 kJ

100 g hranolek

5 cl whisky, koňaku, vodky

800 – 1000 kJ

Čokoládový dortík

5 cl becherovky, griotky

500 kJ

Bílý tukový rohlík

5 cl vaječného koňaku

700 kJ

100g pizzy

 

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Miya (18.07.2016 10:43) Alkohol lepší při hubnutím odstranit nebo pit co nejmin.
Pak já nepiju alkohol a stejně mám pronlem abych zhubla.

└► Výživový poradce odpovídá:

Dobrý den, Miya, samozřejmě hubnutí neovlivňuje jen pití alkoholu, ale spousta dalších podmínek a životní přístupů.

Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám