Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Jíst zdravě neznamená utrácet více

JÍST ZDRAVĚ NEZNAMENÁ UTRÁCET více!

Jíst zdravě neznamená utrácet více!Chcete jíst zdravě, ale při pohledu na ceny kvalitních potravin navíc v BIO kvalitě se vám občas zatočí hlava? Nemějte strach, zkusíme Vám dát několik jednoduchých tipů, abyste jedli zdravě a neutráceli více než doposud. V první řadě si je potřeba přiznat, že zdravější alternativy jednotlivých druhů potravin jsou ve většině případů skutečně dražší. ALE…

 

Zamyslete se nad množstvím prázdné energie, kterou přijímáte v méně kvalitních a přitom levnějších potravinách! Proto, aby výrobci ušetřili, často nahrazují potřebné živiny méně kvalitními náhražkami, zahušťovadly, emulgátory a poté umělými dochucovadly, tak aby výsledná potravina skutečně připomínala chuť, toho čeho má. Místo bílkovin používají mouku a tuk, místo kvalitnějšího másla nebo sádla pak používají levné rostlinné oleje a místo mírného kořenění k dochucení je pro výrobce levnější produkt přesolit. Toto vše ve spojení s kvalitním marketingem mnohdy vzbudí Vaše emoce a vy si koupíte v akci šunku s minimem masa, protože tam je obrázek malého dítěte a nápis „pro děti“. I když je v nabídce i šunka od kosti s 98% masa.


Přesto všechno je pro Vás nejdůležitější cena a zvyk, protože Vám chutná? Věřte, že nekvalitní potraviny ukládají do organismu zbytečné tuky, sacharidy, velké množství soli a i další životu nebezpečné chemické látky. Zvyšujete si pak nejen svou váhu, ale také riziko infarktu a dalších civilizačních chorob. Takže sice utratíte možná méně za potraviny, ale ještě mnohem více pak utratíte za doplňky stravy a léky, abyste se cítili lépe.

 

Proto jsou lékárny přeplněné různými doplňky stravy. Pokud za ně nechcete zbytečně utrácet, svému zdraví rozhodně neublížíte. Tělu nejvíce prospějete tím, když budete jíst zdravě, pestře a hlavně kvalitní potraviny, což vždy nutně nemusí být v BIO kvalitě.

 

Velmi mnoho zdraví prospěšných látek nám poskytuje mezi Čechy stále ještě velmi přehlížená zelenina. Jezte tedy denně 400-500g zeleniny a využívejte vždy nejlépe tu sezónní (například pravé české kysané zelí v zimě). Nenechte se odradit jejich zdánlivou „obyčejností“. Za pár korun i za pár minut s nimi pořídíme výborné jídlo i léčebný prostředek. Zkuste to tedy jinak, tady je několik jednoduchých postřehů:


  1. Kupujte méně potravin, ale o to kvalitnější! Mezi zdravé a levné patří třeba kvalitní bílé jogurty, cottage sýry, rýže natural, luštěniny a pomazánky, které si můžete připravit ať už z luštěnin nebo zeleniny jako je cuketa. Pak také celozrnný kuskus, bulgur nebo oblíbené celozrnné těstoviny.

  2. Dochucujte s rozumem. Třeba zajímavě dochutit můžete kvalitním tvrdým sýrem (parmezán), který je mnohem výraznější a stačí Vám ho tak mnohem méně, něž tradičních 200 gramů eidamu.

  3. Pokud kupujete zeleninu, tak kupujte sezonní - mrkev, brambory, zelí, cukety, lilky, jablka, dýně, saláty, meruňky nebo ředkvičky vám pomohou doplnit potřebné vitaminy. Spoustu zeleniny i ovoce lze použít ze zahrádky (rybíz, jahody, meruňky, červenou řepu, rebarboru).

  4. Při vaření vymýšlejte jednoduché recepty, kde jsou základní suroviny levné. Vrátí vás k typické chuti dané potraviny (brambory s dušenou mrkví, celozrnné špagety s cuketou a česnekem). A především zařaďte do svého jídelníčku luštěniny! Jsou to velmi levné, chutné a komplexní potraviny (cizrna, fazole, čočka…).

  5. Neutrácejte bez rozmyslu za balené vody nebo slazené limonády. Opravdu Vám nestačí voda z kohoutku, případně dochucená vymačkaným citronem?

  6. Kváskový chlébSpočítejte si, kolik dáte peněz za pár kusů pečiva z rozmrazeného polotovaru. Nevyplatí se vám raději koupit kvalitní celozrnný kváskový chléb, který sice stojí 45 až 55 Kč, ale sníte ho méně, protože vás zasytí a především Vám vydrží několik dní, na rozdíl od rozpečeného pečiva, které je již druhý den nepoživatelné.

To bylo jen několik tipů a nápadů. Mnohem více se můžete dozvědět při osobní návštěvě, nebo se podívejte na náš e-shop, kde také naleznete spoustu tipů na zdravé potraviny. A hlavně nezapomeňte, že jsme to, co jíme! To už věděl sám Hippokrates a byl to on, kdo položil základní kámen moderní medicíně, takže si připomeňme na závěr jeho radu:

NECHŤ JE JÍDLO TVÝM LÉKEM
A TVÝM LÉKEM NECHŤ JE JÍDLO!



Za celý tým žij-zdravě.cz

 

Mgr. Daniela Šupková

výživový poradce & osobní trenér

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám