Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Mají novoroční předsevzetí smysl? Ano, mají!

MAJÍ NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ SMYSL? ANO, MAJÍ!

Průzkum STEM

Podle letošních průzkumů si i letos dá novoroční předsevzetí 72% z nás. Tato předsevzetí se pak především týkají péče o vlastní zdraví a krásu, vztahů s nejbližšími, zaměstnání a vzdělávání. Jak nám tedy potvrzují i průzkumy, mnoho z nás touží po zdraví, ideální postavě, dobré práci a touze neustále se učit.Ať už nám mají předsevzetí pomoci bojovat se zlozvykem, nebo jen přestat dělat činnosti, které v novém roce již dělat nechceme. První skupinou častých předsevzetí bývá touha s něčím v životě skoncovat, jako například, přestat kouřit, přestat se přejídat či přestat dělat to, co nám jednoduše vadí. Druhou skupinu tvoří předsevzetí, která nám mají naopak nový zvyk v našem životě zakořenit. Budu zdravě jíst a zhubnu, začnu běhat, budu pravidelně cvičit, chci více číst, více se věnovat rodině… Proč jsou tedy předsevzetí dobrá?


Jednou z hlavních výhod novoročního předsevzetí je, že se na něj můžeme během volných dnů o svátcích řádně připravit a můžeme pak nový rok začít s čistým štítem. Přelom rok je proto ideálním obdobím, protože během všedních dnů, plných rutiny a starostí by bylo těžké začít z ničeho nic dělat něco jinak. Ačkoli to samozřejmě není vůbec to nejdůležitější, tak i přesto většina z nás potřebuje ke změně určitý přelomový bod - od zítřka, od pondělí, od příštího měsíce a Nový rok je pak pro mnoho z nás tím bodem nejvýznamnějším.


Co je ale asi největší překážkou v naplnění našich novoročních předsevzetí? Je to bezpochyby naše „slabá vůle“, kdy po prvních částečných nezdarech mnohdy končí celé naše úsilí. A to je obrovská škoda!


Lidé s pevnou vůlí většinou ani předsevzetí nepotřebují, protože díky své silné vůli už dělají věci, které chtějí. Předsevzetí jsou spíše určena lidem se slabší vůlí. právě na tuto „slabinu“ je potřeba se řádně připravit a vědět o ní, tak abychom se po prvním nezdaru nedostali do začarovaného kruhu:

Nedodržení předsevzetí = zklamání = oslabení vůle = pocit selhání = já to nedokážu = konec :-(

Představte si, že naše vůle funguje podobně jako svaly. Chceme-li mít velké svaly, musíme pravidelně cvičit a to samé potřebuje i naše vůle. A po posilnění (námaze) musí zase odpočívat a nabrat nové síly. Většina z nás dělá zásadní chybu v tom, že přecení své schopnosti a dá si neúnosná předsevzetí. Pak to dopadne stejně, jako kdybyste šli jednou a čas cvičit do posilovny a vzali si těžké činky - naprosto se tam strháte! A to vaše svaly skutečně neposílí, spíše Vám to uškodí.


Jak tedy na to? Inspiraci můžete hledat všude možně, ale nejlepší variantou je vše si promyslet, připravit si postup a ten se snažit vždy maximálně dodržet. Po třech měsících se s nového předsevzetí již stane zvyk a je hotovo.


Zkuste tedy při plánovaní Vašeho předsevzetí, myslet i na postup, jak jej chcete dosáhnout a vše si pečlivě naplánujte. Pomoci Vám tomu může i souhrn těchto jednoduchých pravidel:


  • zvolte si pevný datum změny a dodržte ho
  • vše si důkladně promyslete a určete si své priority
  • pokud již máte negativní zkušenosti z minulých let, zapomeňte na ně a myslete pozitivně – tentokrát se to povede
  • změnu si rozdělte na malé dílčí kroky. Základem zvyku není kvantita, ale opakování a dodržování
  • pokud něco nedodržíte, nezoufejte. Snažte se však ke svým novým pravidlům co nejdříve vrátit a začněte opět s malými kroky
  • pravidelně se odměňujte – daří-li se Vám podle Vašich představ, užívejte si to a dělejte si malé radosti za odměnu
  • předsevzetí si napište, dejte si ho na viditelné místo, abyste si ho připomínali


A na úplný závěr, plánujete-li změnu svého životního stylu a chcete-li zhubnout a začít jíst zdravě. Obraťte se raději na odborníky. Ačkoli je internet plný „zaručených rad – jak zhubnout“, tak stejně tak je z naší zkušenosti i mnoho těch, kterým tyto rady nepomohly.

 

Hodně zdravý a štěstí v roce 2015 vám přeje tým Žij-zdravě.cz, s.r.o.

A NEZAPOMEŇTE! NOVÝ ROK = NOVÝ CÍL!

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám