Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Optimální pitný režim

OPTIMÁLNÍ PITNÝ REŽIM

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny (napít se) bychom měli VŽDY ještě dříve, než pocítíme žízeň!

Člověk denně vyloučí v průměru asi 2,5 – 3 litry vody (pocením, dýcháním, stolicí a močí). Optimálně bychom měli vypít denně mezi 2-3 litry tekutin. Dobrým vodítkem je pravidlo přijmout 350 ml tekutin na každých 10 kg váhy, např. člověk s 50 kg by měl tedy vypít cca 1,7 litru tekutin a člověk vážící 80 kg cca 2,8 l. Pohybujeme-li se v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin přiměřeně větší. Potřebné množství tekutin ovlivňuje i jídelníček - pokud je základem zelenina, ovoce a mléčné výrobky, může být příjem tekutin formou nápojů o něco nižší.

Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Není vhodné například, že v zaměstnání vypijete několik šálků kávy a potom vše doženete večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.

Jak na zdravý pitný režim?

Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.

Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!

Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen ¾ litru - důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden. Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu o několik dcl nebo až ½ litru, podle toho, na kolik se sami cítíte. Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 – 3 litry za den. Je zcela logické, že někomu se požadovaného objemu přijatých tekutin podaří dosáhnout dříve, například již za šest týdnů, někomu později, ale to nevadí – podstatný je výsledek, kterým je kvalitní pitný režim. Denní objem pitného režimu je vhodné rovnoměrně rozložit do celého dne.

Nepodceňujte pitný režim

Kvalitní pitný režim je velmi důležitým faktorem zdravého životního stylu a hubnutí, a to proto, že přepravním „médiem” pro odvod nadbytečných tuků a také škodlivin z těla při trávení je právě moč.
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám