Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Proč diety nefungují?

PROČ DIETY NEFUNGUJÍ?

Dieta to je slovo, se kterým se každý z nás denně setkává a které je také ne­dílně spjato s hubnutím? Ale jaký je důvod? To nevíme, ale bezpochyby to především budou komerční zájmy a touha po zisku, protože jinak si to ani neumíme vysvětlit.

 

Každý den jsme bombardováni fotografiemi nádherných celebrit, které nám neustále doporučují nějakou „zaručenou dietu“. Pak samozřejmě není divu, že jsme často v pokušení ji vyzkoušet, protože je to jednoduché, levné a podle té fotografie na internetu i zaručeně úspěšné.

 

Prvním krokem každé diety je snížení někdy už tak velmi nízkého kalorického příjmu. A výsledek? Sice snížíte svoji váhu, ale většinou místo tukových zásob dojde k úbytku aktivní svalové hmoty. Tu ale potřebujeme pro sku­tečné hubnutí! Tím si snížíte svůj bazální metabolismus a dojde k celkovému zpomalení vašeho metabolismu - to znamená, že se hubnutí zpomalí!  

Zkusme si tedy vysvětlit, proč velmi nízký příjem kalorií zpoma­luje úbytek na váze

Jednoduše řečeno, Vaše tělo přejde do tzv. „režimu hladovění“ - tento me­chanismus se v průběhu evoluce vyvinul jako obrana proti hladovění. To zna­mená, že naše tělo začne pracovat jako velmi efektivní stroj, aby získalo co nejvíce kalorií z naší stravy a pitného režimu. Hlavní způsob, jak to dělá je to, že se snaží ochránit své zásoby energie – což je tuk (podobně se nejspíš zachováte i vy na opuštěném ostrově v případě omezeného příjmu potravy - začnete se zásobami šetřit). Místo zásob tuku použije svalové tkáně nebo svaly, aby tělu poskytly dostatek kalorií, které potřebuje k udržení fungování.

 

To přímo vede ke ztrátě svalové hmoty, důsledkem čehož se sníží rychlost metabolismu tak, že tělo potřebuje méně kalorií a hubnutí vlastně zpomalu­je. Jak již bylo zmíněno, tento mechanismus nás chránil v období hladomoru, ale pokud se snažíte zhubnout, je to špatné řešení!

 

Motivací lidí na jaře bývá shodit „do plavek“. Díky dietě od kamarádky nebo z internetu se to i povede, ale do Vánoc přiberou ještě víc. To je jas­ný signál, že něco v životním stylu je nastaveno chybně.

POKUD TO POCHOPÍTE,
MOŽNÁ UŽ NIKDY NEBUDETE POTŘEBOVAT DRŽET DIETY.Změníte svůj životní styl a budete mít takovou váhu, jakou chcete.

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám