Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

SIXPACK? SE ZDRAVÝM ŽIVOTNÍM STYLEM U ŽEN NEMÁ MNOHO SPOLEČNÉHO.

SIXPACK? Se zdravým životním stylem u žen nemá mnoho společného

Vždy když vidím podobný obrázek při propagaci nějakého výživového poradce nebo reklamy na produkt určený k hubnutí, tak je mi z toho smutno! 🤨 Asi je to pro některé lidi bojující s kily navíc lákavé, ale ten, kdo toto propaguje by Vám měl také říct, co k takovému % tuku v těle vede a zda je to vůbec přirozené, zvláště pro ženy!!! 🙏 Stačí si uvědomit, že min. 10-13 % tuku, obalující např. orgány, je pro život nezbytný! Proto také např. ženy s nízkým % tuku mají problémy s menstruací. Je toho hodně co k tomu chci říct, proto jsem na toto téma napsala článek (především z pohledu žen), kde se pokusím přiblížit veškeré důvody, které mě k tomu vedou.


Asi pro nikoho není překvapením nebo novou informací, že vysoké procento tělesného tuku tělu neprospívá a je pro naše zdraví škodlivé. Ale možná ne každý ví, že i extrémní vyrýsování tzv. „sixpack“, který právě velmi často vidíte na mnoha motivačních obrázcích k hubnutí, nebo kterého dosahují profesionální kulturisté a závodnice fitness před svojí soutěží, není pro zdraví prospěšné.


nemějte z tuků strach

Na úvod si pouze v krátkosti připomeneme několik nejdůležitější informací o tucích. V naší stravě by tuk měl být zastoupený zhruba 25–30 % a přiměřené množství tělesného tuku je pro náš organismus životně důležité. Tuk je v našem těle nezbytný pro náš zdravý vývoj a každá buňka v lidském těle ho obsahuje určité množství. Tuková tkáň je zásobárnou naší energie, chrání některé orgány, má termoregulační funkci (chrání nás před chladem), umožňuje vstřebávání vitaminů A, D, E a K a je i součástí hormonů. Tuková tkáň je také naprosto nezbytná pro přežití při krátkodobých obdobích bez příjmu potravy. Bez ní by ihned došlo k odbourávání svalů a jiných bílkovin, které mají v organismu mnoho důležitějších úkolů než sloužit jako zdroj energie. A dokonce i zdravý vzhled závisí na tělesném tuku. Nehty, kůže a vlasy by byly bez tělesného tuku matné a lámavé.

Mimochodem, pokud máte pocit, že potřebujete zhubnout, řešením určitě není pouhé odstranění tuků z jídelníčku, to by právě naopak mohlo způsobit větší množství komplikací!


ideální procento tuku u žen?

Pro ženy je asi nejdůležitější informací, že ženy mají přirozeně mnohem více tuku než muži a jejich hormonální systém je na tuku mnohem více závislý! Pokud se tedy žena dostane do výrazného deficitu, hrozí problémy s menstruací, hormonální problémy nebo problémy se správnou funkcí štítné žlázy. Problematický nedostatek tuků je u žen někde kolem hranice 12 %. Toto je právě číslo kam se krátkodobě přibližují (ve formě) závodnice např. v bikiny fitness a odtud pak pochází mnoho fotografií „sixpacků“. Pro běžnou ženu je však dosažení takto nízkého procenta velmi náročné a při běžném způsobu života a péči o rodinu, skoro nemožné bez toho, aniž se z tohoto cíle stala životní priorita! Navíc pro většinu žen i to ani není dosažitelné či dlouhodobě udržitelné.


Optimální množství tuku v těle je u ženy v rozmezí 18-30 %. Jedná se o relativně široké rozpětí, kterého byste se měly snažit držet. Protože někdy je pro pohodový život lepší mít o procento tuku navíc než neustále bojovat a stresovat se s jeho snížením. Nadváha je u ženy definována od 30 % tuku v těle, po dosažení 35 % se již jedná o obezitu.


Pouze v krátkosti pro srovnání. Muži jsou schopni správně fungovat při mnohem menším procentu tělesného tuku, než jaké si mohou dovolit ženy. Optimální množství tuku v těle se pohybuje někde mezi 8-20 %.


nezdravé extrémy

Jak vidíte, bez tělesného tuku se náš organismus jednoduše neobejde. Neměli bychom ho mít příliš mnoho ani málo. Stejně jako velmi nízké, tak i vysoké procento tuku může způsobit zdravotní problémy.


Většina lidí samozřejmě ví, že obezita (vyšší % tuku v těle) je velmi často spojena se vznikem civilizačních chorob jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, vysoký tlak a další zdravotní problémy.


Ovšem nejen obézní, ale i příliš hubení lidé mohou mít podíl tělesného tuku ohrožující jejich zdraví. Mezi lidmi již nejsou tolik známé komplikace vyplývající z nedostatku tělesného tuku. Takoví lidé bývají zimomřiví (mohou snadno prochladnout). Navíc extrémně nízké procento tělesného tuku, postihující zejména „hubnoucí“ ženy, je závažným zdravotním rizikem. Snaha rychle zhubnout s sebou může přinést následující zdravotní rizika:


  • Pokles energie (výkonnosti)
  • Menstruační problémy
  • Estetické problémy (pleť, nehty, vlasy)
  • Oslabené kosti (zvýšené riziko únavových zlomenin a osteoporózy)
  • Poruchy příjmu potravy
  • Problémy s otěhotněním
  • Hormonální nerovnováha
  • Náladovost

co si z toho odnést?

Tak akorát je akorát! 😊 Budu moc ráda, když pochopíte, že nadváha tělu škodí stejně tak, jako mu škodí nedostatek tuku v těle a neustálá touha dosáhnout formy jako vidíte na obrázcích. Držet se v určitém rozmezí je tak určitě více než žádoucí nejen pro celkové fyzické zdraví, ale také pro optimální produkci hormonů a tím pádem i psychickou pohodu, vyrovnanost a produktivitu. Každý jsme jiný a v tom je krása života. Respektujte své tělo, buďte si vědomí svých předností a nedostatků a mějte se rádi takový jací jste. Zdravá strava srovná Vaše tělo k tomu, k čemu bylo předurčeno. Starejte se o své tělo s láskou a ohleduplností a ono Vám za to bude vděčné. Naučte se vnímat své potřeby, krmte tělo skutečnými potravinami a užívejte života. Přece nežijeme proto, abychom pořád kolem dokola řešili, jestli to, co máme na talíři je vhodné či nikoliv. Naučte se správně jíst a nepokládejte si stále stejné otázky. Neřešte – vyřešte a žijte zdravě 😊


Pokud se chcete o hubnutí dozvědět více, tak se jednoduše objednejte na osobní konzultaci, kde můžeme vše v klidu individuálně probrat, tak abyste našli v otázce své váhy spokojenost. A ode dneška již prosím neřešte "sixpack", protože je to pouze estetika, která nemá se zdravým životním stylem u žen mnoho společného. 😉


Mějte se moc fajn a sledujte i nadále můj blog o hubnutí a zdravém životním stylu.


Daniela

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám