Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Stres je nepřítel, spánek pomocník

STRES JE NEPŘÍTEL, SPÁNEK POMOCNÍK

Máte již od někoho vzorový jídelníček, jíte podle doporučení z internetu, pra­videlně cvičíte a přes veškerou vaši námahu a snahu nejdou ta nechtěná kila navíc dolů? Pro pochopení mechanismu stresu si musíme nejdříve uvě­domit, že nic se v našem těle neděje jen tak a všechno má svůj smysl. Jakým způsobem tedy naše tělo při stresu funguje, jaké procesy se v těle dějí a proč se tak vlastně děje (ksakru, kdo to vymyslel???)? Historicky byla pro člověka stresová situace bojem o holý život, (lov divoké zvěře, boj s jiným kme­nem), kdy se rozhodoval, zda bojovat nebo utéct! Při stresu začíná tělo pra­covat jako stroj – nadledviny začnou produkovat mnohem více adrenalinu a kortizolu, činnost trávicího systému je pozastavena a namísto trávicího traktu dochází k prokrvení svalstva, aktivuje se činnost potních žláz, oční čočka se zaostří na dálkové vidění, zvýší se frekvence srdečního tepu i síla srdečních stahů, zvýší se krevní tlak – můžeme tedy začít bojovat a bránit svůj život, případně utíkat nebo lovit.


Jak jsme již uvedli na začátku, v 21. století jsou však stresové podněty zce­la jiné, neohrožují nás na životě a je jich bohužel mnohem více. Ačkoli je naše tělo připraveno na boj nebo útěk, tak nemůžeme utíkat, bojovat ani nikoho praštit (což je mimochodem někdy dost škoda 😊). Naopak bychom měli zůstat v klidu a soustředění. Pak ale nedojde k využití pohotovostních zdrojů energie - mastné kyseliny a cukry, které nám kolují v žilách a ty se tedy uloží v těle jako tuk a to především jako tuk viscerální!


Na stresové situace pak také velmi často reagujeme nadměrnou konzuma­cí a to zejména sladkostí (znáte to časté, tak si dej zákusek na nervy…), ale také jiných potravin s vysokým glykemickým indexem a snadnější stravitel­ností.Spánek pomáhá 

Spánek je pro hubnutí velmi důležitý a zcela přirozený nástroj. Díky kvalitní­mu spánku (cca. 7 hodin a chodit spát vždy před půlnocí) si udržujete zdra­vou hladinu hormonů ovlivňujících příjem potravy. V noci se totiž vyplavuje růstový hormon zvaný též somatotropin, který pomáhá se zpracováním a odbouráváním tělesného tuku a ovlivňuje zpracování glukózy v těle. Nesmíte však svému hormonu kazit práci například tím, že se před spaním dáte větší množství sacharidů a také pozor na alkohol!


Nedostatek a nekvalitní spánek také vyvolává opět stres, což vede často opět k jídlu. Stres také snižuje citlivost tkání vůči inzulinu, jenž je důležitý pro regulaci hladiny cukru v krvi.


Jak vidíte, je to všechno stále dokola. Jak jsme již říkali úplně na začátku, vše je spojené se vším a těžko můžete jedno oddělit od druhého.

POCHOPILI JSTE, ŽE STRES JE NEMOCÍ DNEŠNÍ DOBY A JE POTŘEBA S NÍM BOJOVAT A NAUČIT SE JEJ ODBOURÁVAT?

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám