Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Zdraví si nelze koupit, tak nenaleťte

ZDRAVÍ SI NELZE KOUPIT, TAK NENALEŤTE!

Většina z nás touží po tom být zdraví a krásní :-) otázkou ale je, co to vlastně znamená a jak se k tomuto cíli vůbec přiblížit. Zapneme TV, otevřeme internet nebo časopis a všude na nás „vykoukne“ reklama na nějaký zázračný a 100% zaručený produkt, doplněk stravy co nám v dosažení našeho cíle pomůže. Je pak celkem jedno, jestli si po produktu kloubní výživy dáme nohu za krk, nebo po produktu na podporu erekce budeme žít mnohem kvalitnější sexuální život, případně po pár tabletách zhubneme na vysněnou váhu nebo si namažeme krém na obličej a omládneme o 10 let. :-) Nechci zde tvrdit, že žádný z těchto produktů nefunguje, o to skutečně nejde, ale je potřeba si uvědomit, že máme-li si připlácet 30 Kč za recept, tak se zlobíme, ale na druhou stranu dáváme miliardy ročně na vitamíny, koktejly, čaje a tablety slibující zlepšení fyzické kondice, ztrátu přebytečných kilogramů, kvalitnější sex, lepší klouby…atd.

Loni utratili Češi jen za doplňky stravy prodávané v lékárnách přes 5,5 miliardy korun! Další miliardy se točí v prodeji přes internet či prostřednictvím dealerů. Takřka každý týden přibývají v nabídce lékáren, specializovaných prodejen, na barech fitcenter a v e-shopech další a další novinky zaručující rychlejší spalování tuků, lepší trávení, kvalitnější sex, růst svalové hmoty, detoxikaci či odkyselení organismu, lepší pohyblivost kloubů nebo lepší paměť, veselou mysl a odolnost proti nemocem.

Největší zájem je stále právě o kloubní preparáty, probiotika, vitaminy + minerály a prostředky na zlepšení imunity. U žen pak také prostředky slibující snadné zhubnutí a u mužů tablety zaručující kvalitní sex. A skutečně velmi často nejde o nijak levné zboží! Obliba potravinových doplňků ale není jen českou specialitou. Evropané za ně celkově utrácejí přes deset bilionů eur ročně, přičemž tyto výdaje stále rostou. A to i přes to, že - jak upozorňují lékaři - by u většiny konzumentů uměle vyráběné výživové zázraky často nahradil vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb! Mě ze své vlastní zkušenosti nezbývá, než s nimi z vlastní zkušenosti souhlasit.

VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK A POHYB

Zdraví lidé často užívají mnoho zaručených doplňků stravy, úplně zbytečně. Každodenní polykání tablet by totiž mohli hravě nahradit vyváženým jídelníček a pravidelným cvičením.Vyplývá to ze studie britských vědců, publikované v odborném magazínu Britisch Medical Journal.

Ukázalo se, že se doporučeným 3 hodinám střední fyzické námahy týdně věnuje pouhá třetina lidí. Stejně tak kdyby si lidé nechali poradit od odborníků a zkusili se více zabývat tím co jí za stravu a ne za doplňky stravy, ušetřili by si v budoucnosti mnoho starostí se svým zdravím. Už teď se ale lékaři shodují, že je vyvážený jídelníček a pravidelné cvičení v drtivé většině případů zdraví prospěšné víc, než si lidé myslí. Podle současných výzkumů britské Asociace pro léčbu pacientů po mrtvicimůže vyvážený jídelníček s pravidelným a přiměřeným cvičením snížit riziko mozkové mrtvice o 27 %, riziko cukrovky, infarktu nebo rakoviny zdravá strava a pohyb snižují až o polovinu, předčasné smrti o 30 procent. To přeci nejsou zanedbatelná čísla!

Samozřejmě rozumím tomu, že polknout tabletu, vypít čaj nebo je mnohem jednodušší než zkusit změnit svůj životní styl, ale přesto všechno se nad tím zkuste zamyslet. V konečné fázi budete překvapeni, jak dobře se budete cítit a v neposlední řadě, jak v dlouhodobém horizontu i ušetříte :-)

Použiji-li tedy nyní před vánoci velmi oblíbený slogan, tak chcete-li tedy někomu k vánocům darovat zdraví, darujte mu místo drahých doplňků a tablet s nezaručeným účinkem, konzultaci s odborníkem, který mu pomůže alespoň upravit životní styl.

Užívejte si krásný předvánoční čas a prosím neutrácejte zbytečně :-)

Za tým Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Mgr. Daniela Šupková
výživový poradce | osobní trenér
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám