Žij-zdravě.cz » Blog o výživě a hubnutí »

Zvolte správný pohyb

Je jasné, že při zdravém hubnutí se bez pohybu neobejdete. Možností, jak se hýbat a sportovat, je víc než dost. Jen je důležité nebýt příliš „hrr“. Zkrátka začínejte pozvolna. Zvlášť pokud jste předtím nesportovali nebo nosíte nějaké to kilo váhy navíc. Většina z vás by  skončila dřív, než by se pozitivní efekt pohybu vůbec mohl dostavit. Důvodem bývá právě rychlý ,,start‘‘ nebo chybný výběr cvičení samotného.

Příliš motivující není ani posilovna plná žen a mužů s dokonalými těly, to vás v začátcích spíše odradí.


Zpočátku je ideální zvolit takovou pohybovou aktivitu, která vám bude příjemná. Zvolte například chůzi ve svižnějším tempu, tedy tak, abyste se zadýchali, ale stále ještě byli schopni nepřerývaně mluvit. Měla by trvat nejméně 20 minut. Pro spalování tuků je optimální pohybovat se v určitém rozmezí tepové frekvence, která je dána věkem.

Chcete-li zjistit, kolik je to právě ve vašem případě, odečtěte od čísla 220 váš věk (například 220 - 40 = 180). Výsledné číslo ještě vynásobte číslem 0,6 a získáte tepovou frekvenci, od které se teprve tuky začnou odbourávat (180 x 0,6 = 108 tepů za minutu).

Naopak, vynásobíte-li výsledek číslem 0,8, zjistíte, kolik je pro vás maximum (180 x 0,8 = 144 tepů za minutu).

Půjdete-li s tepovou frekvencí výš, nebudou se tuky spalovat příliš intenzivně, bude však stoupat trénovanost vašeho srdce. Znamená to tedy, že čtyřicetiletý člověk bude optimálně spalovat tukové zásoby při pohybu v tepové frekvenci mezi 108 až 144 za minutu.

Důležité je vytrvat i přesto, že tělo se bude zpočátku bránit a sportování Vás bude občas bolet. Rozhodně se nenechte odradit - co dnes bude bolest, se zítra navrátí jako síla!


Pravidelný pohyb nejen pomůže snížit nadváhu, ale také podpoří nárůst svalové hmoty, posílí srdce, krevní oběh a imunitní systém. Navíc sport napomáhá ke zlepšení nálady a snižuje stres. Dost důvodů na to, abyste na procházku vyrazili ještě dnes. :-)


Dalším způsobem zdravého pohybu i pro lidi s nadváhou je jízda na kole, která minimálně zatěžuje klouby. Plavání je také skvělá volba.

Naopak při nadváze není vhodné začínat s běháním nebo skákáním přes švihadlo, kdy zatěžujeme příliš nosné klouby.


Pamatujte, že každý jednou začíNal a byl na stejné startovní čáře jako vy. Nechte se ostatními inspirovat, ale nikdy se s nimi nesrovnávejte. Snažte se jen být lepší než vaše včerejší JÁ.

Aneta
Sdílet stránku na Facebooku
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám