Žij-zdravě.cz » Blog pro váš osobní rozvoj »

JE MOŽNÉ ZMĚNIT SVÉ MYŠLENÍ A CHOVÁNÍ?

JE MOŽNÉ ZMĚNIT SVÉ MYŠLENÍ A CHOVÁNÍ?

Otázka, která bezpochyby někdy napadla každého z nás. Denně řešíme nepřeberné množství situací a ne všechny, se nám daří vyřešit, tak jak si přejeme. Mnohdy rozhodnutí odkládáme, neumíme si vyhodnotit, které situace jsou pro nás skutečně důležité a které nikoli. Dostáváme se tak pod tlak času, okolí, zaměstnavatele, rodiny atd. A jak z tohoto dnešního stresujícího koloběhu ven?

EXISTUJE MNOHO CEST

Dobrou zprávou na začátek je, že skutečně existuje mnoho možností a cest, jak danou problematiku řešit. Naleznete neuvěřitelné množství knih, podcastů nebo článků (jako je například tento 😊), které hledají nebo Vám přímo nabízí způsoby řešení.


Osobně Vám mohu říci, že je jedno jakou knihu nebo řešení zvolíteNejdůležitější je právě ta chuť něco změnit. Pochopení a uvědomění si svého stavu a potřeby „něco“ změnit. První, co je potřeba si uvědomit, že právě „cesta je cíl“. Není totiž potřeba si hned na začátku nastavit jediný cíl, že musíte do XX dosáhnout YY. I kdybyste daného dosáhli, co bude dál? Nastavíte si další cíl? Splníte, super! Tak další cíl, až se jednou stejně dostanete do situace, že cíl nesplníte a přijde zklamání a demotivace – „já to stejně nedokážu“. Proto je potřeba se změřit spíše na systém, na životní cestu.  Pro lepší pochopení se uveďme si malý příklad ze života.


Přijdete domů a tam velký nepořádek (kdo ho doma občas nemá 😊). OK, rozhodnete se uklidit a večer se zcela unavený/á spokojeně rozhlížíte po bytě, jak krásné to doma máte. Cíl je splněn na 100%! Ale v případě, že nezměníte svůj systém, tak nejdéle za týden budete mít doma opět nepořádek. Takže znova velký úklid, únava, a tak pořád dokola. Ale co kdybyste změnili celý systém? Například rozdělili malé úkoly úklidu každému z členů rodiny na každý den. Nebude po jejich splnění, které zabere chvilku doma uklizeno stále?


Také je dobré si uvědomit, že každý sportovec, podnikatel chce vyhrát, ale nepovede se to přeci každému. A chyba určitě není ve špatném nastavení cíle (vyhrát nebo uspět), ale v celém systému přípravy tzn. tréninkový plán, periodizace tréninku, správný jídelníček, výběr trenéra, mentální příprava a mnoho dalších aspektů.

ROZHODĚTE SE! MÁTE VŠECHNO, PROTO ŽAČNĚTE

Chcete tedy skutečně „něco“ změnit? Je jedno zda to je hubnutí, více sportu, lepší partnerský život nebo více času pro sebe. V první fázi je nejdůležitější právě rozhodnutí a chuť dané změnit. Pak se teprve zamyslete, jak. Opět není důležité, kdy, jak a kterou cestu si vyberete. Nejdůležitější je právě uvědomění, že „cesta je cíl“ a není potřeba se upínat na okamžité dosažení daného cíle. Protože některé z vybraných cest mohou být i slepé nebo nás nevedou přesně tam kam chceme, ale vždy máme možnost odbočit na tu správnou cestu. Tu správnou cestu nalezneme pouze hledáním, nikoli přejímáním, řešení od někoho jiného. 


Čtěte, hledejte své vzory a inspiraci, ale věřte, že každý máme svou individuální cestu a každá z cest má vždy zatáčky, výmoly a nečekané překážky. Hlavně se rozhodněte a vydejte se na svou cestu

Příští navazující článek bude na téma, jak úspěšně do života zabudovat nové zvyky. Protože především naše zvyky vytvářejí naši identitu a pomáhají nám stát se tím kým chceme.


Mějte se moc fajn a sledujte i nadále náš blog o hubnutí a osobním rozvoji!


Za tým Žij-zdravě.cz


Radim


Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám