Žij-zdravě.cz » Blog pro váš osobní rozvoj »

JEDNODUCHÝ NÁVOD JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ A SPOKOJENÝ

JEDNODUCHÝ NÁVOD JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ A SPOKOJENÝ 

Většina knih o osobním rozvoji říká, že chcete-li být úspěšní – zhubnout, vydělat více peněz, začít podnikat, trávit více času s rodinou – musíte si nastavit své cíle. Osobně jsem se také mnoho let tímto řídil. Mnohokrát jsem svého cíle dosáhl a mnohokrát se mi to nepodařilo. Proto jsem stále hledal důvody, proč tomu tak je, a nakonec přišel na to, že cíl není to nejdůležitější. Mnohem důležitější je osobní nastavení a systém, který následujete. Zapomeňte proto na pouhé nastavení cílů, ale místo toho se více zaměřte na osobní nastavení a svůj systém, jak daného cíle chcete dosáhnout.

Zkusme jednoduchý příklad, pro pochopení. Například pokud byste byli basketbalovým trenérem a nebudete se soustředit pouze na svůj cíl vyhrát mistrovství světa (ligu apod.) a budete se soustředit pouze na to, co váš tým dělá denně v tréninku, dosáhnete s ním výsledku? Myslím, že ano! 😊


Jsou cíle zcela zbytečné? Samozřejmě že nejsou! Cíle jsou velmi dobré a důležité pro nastavení směru, ale zaměření na systém je nejlepší pro váš pokrok. V případě, že jste zaměřeni pouze na cíl  např. zhubnout 10 kg a nedaří se vám to, ztratíte motivaci a skončíte. Ale když se budete soustředit především na svůj denní jídelníček a pravidelný pohyb, pak můžete mít denně jedno malé vítězství, které vaši motivaci naopak upevní a když to občas nedodržíte, tak se nic neděje, protože hned druhý den ráno máte další možnost na opravu. Nyní si zkusme ukázat proč pouhé zaměření na cíl nefunguje ideálně.

Vítězové i poražení mají stejné cíle!

Všimněte si, že nám média vždy ukazují především ty, kteří při dosažení svých cílů uspěli (vítězní sportovci, úspěšní podnikatelé, vědci, kteří něco vynalezli…), ale již tolikrát nevidíme většinu, která neuspěla. Každý účastník olympiády chce přeci vyhrát, ale vyhraje pouze jeden. Každý uchazeč chce při výběrovém řízení získat práci a opět uspěje pouze jeden. Pokud úspěšní a neúspěšní lidé sdílejí stejné cíle, pak cíl nemůže být tím, co odlišuje vítěze od poražených. Není tedy nejdůležitější zaměřit pouze na vítězství na olympiádě, ale především na každodenní tréninkový proces, jídelníček, mentální přípravu a na konci této systémové skládačky pak může být případně úspěch.

Dosažení cíle je pouze momentální změna!

Představte si, že máte neuklizený pokoj a uklidíte jej. Pokud tedy věnujete energii úklidu, pak budete mít během několika hodin čistý pokoj. Ale pokud nezměníte své nastavení a systém, které způsobili nepořádek, tak během několik dnů budete opět ve stejné situaci s neuklizeným pokojem a budete sbírat další motivaci pro jeho úklid. Nezměníte-li tedy své nastavení a systém, vždy pak vyřešíte pouze důsledek, ale nikoli příčinu. Abyste se zlepšili, musíte vyřešit problémy na úrovni svého nastavení a systému. Opravte vstupy a výstupy se opraví také.

Cíle omezují vaše štěstí

Základním předpokladem dosažení každého cíle je toto tvrzení: "Jakmile dosáhnu svého cíle, pak budu šťastný!" Problémem s touto cílovou mentalitou je to, že neustále posouváme své absolutní štěstí do dalších milníků. Nezní vám to povědomě? „Jakmile zhubnu 10 kg, tak budu šťastný… Jakmile uběhnu maraton pod 4 hodiny budu šťastný… apod. Natavení cílů totiž vytvářejí konflikt "buď a nebo". Buď dosáhnete svého cíle a jste úspěšní, nebo selžete a budete zklamaní. Je potřeba si ale uvědomit, že vaše skutečná cesta životem nikdy nebude přesně odpovídat cestě, kterou jste si naplánovali. Nemá tedy smysl omezit vaši spokojenost pouze na jeden scénář, jeden výsledek, existuje přeci mnoho cest k úspěchu!


Systémová mentalita na rozdíl od té cílové nám poskytuje mnohem větší šance ke spokojenosti. Když se zamilujete do procesu spíše než do cíle, nemusíte čekat, abyste si dali povolení být šťastný. Můžete být spokojeni kdykoli je váš systém spuštěn. A systém může být úspěšný v mnoha různých formách, nejen v tom, který si nejprve představujete.

Cíle jsou v rozporu s dlouhodobým pokrokem

Cílová myšlenka může vytvořit efekt tzv. "jo-jo". Například mnoho rekreačních běžců trénuje několik měsíců velmi tvrdě, aby dosáhli svého cíle (cílové vzdálenosti nebo nastaveného času), ale jakmile překročí cílovou čáru, přestanou trénovat, protože dosáhli svého cíle a ztrácejí motivaci. Když se veškerá vaše tvrdá práce zaměřuje pouze na konkrétní cíl, tak co vás bude posouvat kupředu poté co daného cíle dosáhnete? To je také důvod, proč se mnozí lidé po dosažení svých cílů (zhubnu 10 kg) opět vrací ke svým starým návykům. 


Cílem stanovení cílů je vyhrát hru. Účelem nastavení systémů je pokračovat ve hře dlouhodobě. Skutečné dlouhodobé myšlení je myšlení bez cíle. Není to o žádném jedinečném úspěchu. Jedná se vlastně o cyklus nekonečného zdokonalování a neustálého zlepšování. Nakonec je právě vaše nastavení a systém to co určuje váš pokrok.

Zapomeňte pouze na cíle!

Jak jsme již zmínili, tak to neznamená, že nastavení cílů je zbytečné. Ale cíle jsou dobré především pro plánování vašeho směru a pokroku. Nastavení a dlouhodobé udržení systému je pak skutečný pokrok. Cíle mohou poskytnout směr, a dokonce vás posunout v krátkodobém horizontu kupředu, ale nakonec dobře navržený systém bude vždy vyhrávat. Proto nezapomeňte, že mít systém je nejdůležitější!

 

Za celý tým Žij-zdravě.cz


Radim

Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám