Žij-zdravě.cz » Blog pro váš osobní rozvoj »

Jste skutečně připraveni na změnu?

jste skutečně připraveni na změnu?

Každoročně bývá mnoho z vás na začátku roku odhodláno k nějakým změnám ve svém životě. Dáváme si předsevzetí, je však otázkou, zda dané změny chceme skutečně! A jak můžeme zjistit, zda změnu skutečně chceme?
Ačkoli mnoho lidí nemá rádo matematiku, tak si přesto můžeme na pomoc vzít jeden jednoduchý, ale osvědčený vzorec. Jmenuje se Beckhardův a na něm si můžete otestovat, zda už jste zralí na změnu nebo nejste. Tento vzorec popisuje, za jakých podmínek se změna odehrává. Uvažujete-li o změně, pak si zkuste do vzorce:


N * V * PK > RZ 

Dosadit hodnoty (použijte škálu 1-10, kde 1 je nejméně a 10 nejvíce) za proměnné (písmenka) následující skutečnosti.


N = Nespokojenost

Dokud v životě nejste dostatečně nespokojení s tím, co se děje, bude pro vás velmi těžké provést změnu. Je potřeba, aby vás situace štvala a omezovala natolik, že se definitivně rozhodnete to změnit. Nespokojenost je hnacím motorem změny: není-li dost velká, nebude se nic dít. Jste tedy skutečně se současným stavem nespokojeni?

V = Vize

Je to představa toho po čem toužíte. Jak si představujete dosažení vašeho cíle, jak by měla vypadat pozitivní změna ve vašem životě? Vaše vize by měla být velmi motivující, měli byste po tom doslova toužit. Čím více pozitivních emocí u této představy pociťujete, tím rychleji se změna dostaví. Víte tedy co skutečně chcete a jak by daný cíl měl vypadat?

PK = První Kroky

Nic nenastane jen tím, že budeme nespokojení a budeme si představovat krásnější zítřky. Je nutné vykonat také určité první kroky – akci. Co tedy konkrétního můžete pro svoji situaci udělat, jaké první kroky můžete provést? Čeho jste ochotní se například vzdát? Víte tedy jaké mají být konkrétně první kroky, které povedou k vysněné změně (cíli)?


RZ = rezistence vůči změně

Rezistence vůči změně je potřeba a snaha nechat situaci tak, jak je. Od změny vás může odrazovat vaše podvědomí, zvyky, pohodlnost nebo také vaše okolí. Záleží pak na vás, jak jste si jisti tím, čeho chcete změnou skutečně dosáhnout.

Nezapomeňte, že stačí, aby jediná (N * V * PK) veličina byla velmi nízká nebo na nule, a vaše šance uskutečnit toužebnou změnu je dost mizivá. Pokud má být tedy vámi plánovaná změna dlouhodobá, musí být součin všech tří veličin na levé straně vzorce vyšší než RZ, což je naše rezistence. Jinak řečeno odolnost vůči změně (to co vám brání daného cíle dosáhnout). Snaha setrvat v jistotě, byť neuspokojivé, je pro mnoho z nás zcela normální. Ale je to chyba! Protože tak marníme to nejcennější, co máme - svůj čas a energii!

V každé důležité změně, kterou potřebujete provést, zohledněte tento vzorec. Může vám velmi pomoci si uvědomit, zdali vaší změny dosáhnete snadno, nebo jestli se nad celou situací budete muset ještě několikrát zamyslet, abyste neplýtvali zbytečně svojí energií.

Přejeme vám, abyste vám výsledek vzorce vycházel vždy, tak jak si přejete! A chcete-li jednoduše zvýšit své šance ke změněn životního stylu, tak si k tomu vezměte průvodce.


Těšíme se na vás!

Radim 
Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám