Žij-zdravě.cz » Blog pro váš osobní rozvoj »

NEMUSÍTE BÝT PERFEKTNÍ A I PŘESTO BUDETE VELMI EFEKTIVNÍ!

NEMUSÍTE BÝT PERFEKTNÍ A I PŘESTO BUDETE VELMI EFEKTIVNÍ!

Paretúv princip 20/80 je jedním z nejzajímavějších pravidel a principů co znám a kterým se snažím řídit. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že skutečně funguje a že jsou díky němu vidět i výsledky. Co tedy vůbec Paretův princip je a jak funguje? Zkusím Vám ho trochu přiblížit a naučit ho používat ve vašem každodenním životě.


Dnešní doba je pro všechny z nás velmi hektická, práce, kariéra, děti, rodina a mnoho dalších individuálních povinností. Mnohdy nám to vše zabere i 15 hodin práce. Důsledkem jsou pak často zdravotní problémy nebo rodinné problémy, deprese atd. Existuje z tohoto začarovaného kruhu nějaký výstup? Řešením může být v mnoha ohledech Paretův princip!

PARETŮV PRINCIP 20/80

Kde se toto pravidlo vzalo? Před cca 100 lety italský ekonom Pareto (Paretův princip) publikoval studii v které zjistil, že 80 % příjmů v Itálii obdrží 20 % populace. Co je ale mnohem podstatnější, je že princip, který říká, že pokud vynaložíme 20% úsilí, získáme 80% výsledků!

 

"Paretův princip spočívá v matematickém vzorci, který odráží nerovnoměrné rozložení bohatství a vyjadřuje skutečnost, že zhruba 20 % obyvatel vlastní 80 % bohatství, a zbývajících 80 % obyvatel se dělí o 20 % bohatství. Toto tvrzení bylo dále rozpracováno následovníky a dnes je všeobecně uznávaným principem měření efektivity. Pro tyto účely by toto pravidlo mohlo být shrnuto do definice, že 80 % výsledného zisku je tvořeno pouze 20 % činností, či že 80 % zisku přináší pouhých 20 % zákazníků, atd. Problémem a zároveň hlavním úkolem je určit, které činnosti spadají právě do těchto 20 %." (Wikipedia)

 

Paretův princip, nebo-li pravidlo 20:80 vám tak může pomoci změnit život! Využít ho můžete vlastně kdykoli a díky němu tak zvýšíte svou efektivitu práce nebo učení. Díky tomu budou lidé s vaší prací spokojenější a vy budete mít mnohem více volného času.

JAK TOHO DOCÍLÍTE?

Nepracujte více, ale pracujte chytře! Díky Paretovu principu (pravidlu) se lze při mnoha činnostech, rozhodování, řízení nebo plánování, soustředit především na kritických 20%, které způsobují 80% možných výsledků!  Možná tedy nebudete 100%, ale 80% výsledků za 20% času vás udělá vysoce efektivní! Paretovo pravidlo lze v praxi využít téměř ve všech oblastech. Proto jej zkuste postupně zařazovat do jednotlivých denních činností a úkolů

 

V grafu to tedy vypadá takto:


 

KDE A JAK VYUŽÍVAT PARETŮV PRINCIp V PRAXI?

Jak jsem již zmiňoval, tak Paretova principu se dá využít v mnoha sférách osobního, ale i pracovního života. Zde Vám pro ještě lepší pochopení zkusím uvést několik příkladů ze života:

NAKUPOVÁNÍ

80% naší útraty za nákup tvoří většinou pouze 20% zboží. Pokud si projdete svůj typický nákup a sečtete pouze 20% základních položek, tak ty budou tvořit právě 80% celkových nákladů za nákup. Pokud tedy budete chtít ušetřit peníze za nakupování, musíte se soustředit právě na ty hlavní položky a ne na drobnosti, jak to dělá většina z nás.

VLASNĚNÍ VĚCÍ

80% užitku z věcí které vlastníme, máme z 20% z nich. Pro příklad stačí uvést příklad oblečení. Většina z nás (80%) nosí pravidelně 20% oblečení ze svého šatníku a zbylých 80% téměř nepoužíváte. 80% (jsou vám malé nebo velké, případně se vám již nelíbí). Proč vlastnit tolik oblečení, když ho stejně většinu nenosíte?

MOBIL

Zamyslete se například nad tím, kolik aplikací a funkcí používáte ve svém mobilu? Není to náhodou tak, že 80% času využíváte pouze 20% všech funkcí a vymožeností telefonu? Ale i tak si koupímě drahý telefon, kde 80% funkcí využijeme poue při 20% času.

DALŠÍ JEDODUCHÉ PŘÍKLADY PARETOVA PRINCIPU 20/80

 
  • 20% úsilí vede k 80% výsledků
  • 20% stresových aktivit produkuje 80% stresu tzn. najděte malou část aktivit, které vytvářejí nejvíce stresu a odstraňte je.
  • 20% potravin přispívá k 80% nárůstu hmotnosti. Pokud vynecháte malé procento potravin, které nejvíce přispívají k přírůstku hmotnosti (tučné potraviny, smažené potraviny, sladkosti) a přitom pravidelně cvičíte, nejenže ztratíte nadváhu, ale budete mít více energie.
  • 20% lidí vlastní 80% bohatství.
  • 20% finančních rozhodnutí má za následek 80% finanční výsledků.
  • 20% zločinců spáchá 80% zločinů.
  • 20% řidičů způsobuje 80% všech dopravních nehod.
  • 20% uživatelů přenese 80% dat v datové síti.

 

Chcete na vlastním osobním rozvoji a růstu pracovat pravidelně, získat více tipů pro spokojenější život? Tak využijte možnosti osobního a životního koučinku. Budete velmi překvapení svým skrytým potenciálem, který nevyužíváte.

TĚŠÍTE SE NA SVÉ ÚSPĚCHY? JÁ SE TĚŠÍM NA SPOLUPRÁCI S VÁMI!

 

Za celý tým Žij-zdravě.cz

 

Radim

 


Sdílet stránku na Facebooku

Diskuze

Prozatím žádné příspěvky v diskuzi.
Vložit příspěvek
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám