Žij-zdravě.cz »

Zjistěte jak jste na tom

Problémy s nadváhou

BMI

Body Mass Index = index tělesné hmotnosti je ukazatel stavu tělesné hmotnosti založený na zjednodušeném modelu, proto zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců udává méně přesné údaje.

ABSI

A Body Shape Index = index tvaru těla je ukazatel stavu tělesné hmotnosti zohledňující pohlaví, věk a obvod pasu. Proto na rozdíl od BMI bere na zřetel kromě samotné hmotnosti i to, kde svá kila nosíte.

Problémy s nadváhou v ČR

Nadváhou trpí v ČR více než 60% populace a bohužel toto procento je stále na vzestupu. Nadváha nemusí být vždy spojena s nějakou nemocí, ale ve většině případů je to jen špatnou životosprávou a zde si můžete přečíst některé základní chyby, které děláte:


  • nadměrný energetický příjem
  • nedostatečný energetický výdej
  • zpomalení metabolismu
  • špatný denní režim
  • přílišná konzumace nevhodných potravin
  • stresové situace
  • opakované diety - hladovky tzv. "jojo" efekt
  • skryté příčiny jako například porucha funkce štítné žlázy, překyselení organismu, hormonální přetížení organismu, nedostatek vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, "znečištěné" tlusté střevo, cukrovka atd.

Projevy a příznaky obezity

Na rozdíl od jiných onemocnění, obezitu poznáte téměř na první pohled. Kromě již tradičního BMI indexu, je dalším výstražným znamením obvod pasu. Redukce hmotnosti se doporučuje při obvodu pasu u mužů nad 102 cm, u žen nad 88 cm. Bohužel nadváha není jen problém vzhledu, ale dříve nebo později se k ní přidají i další komplikace zdravotního stavu. Čím dříve se nadváhy zbavíte, tím to bude snadnější a pravděpodobnější, že předejdete dalším civilizačním chorobám.

Víte, jak jste na tom?

Chcete vědět, jak jste na tom se svou vahou z hlediska zdravotních rizik?
Pomůže Vám to zjistit naše ABSI kalkulačka (pro muže i ženy).

ABSI kalkulačka
chci zhubnout chci zhubnout
ceník programů na hubnutí a koučink ceník služeb
odběr novinek odběr novinek
napište nám napište nám